5000onon
5000onon

Jakich suplementów i kosmetyków warto używać w czasie trwania ciąży?

Jakich suplementów i kosmetyków warto używać w czasie trwania ciąży?

Czas ciąży jest czasem bardzo szczególnym i wymagającym. Dbamy wtedy już nie tylko o siebie, ale i o tego drugiego człowieka, kształtującego się pod naszym sercem. Aby więc zapewnić sobie i temu maleństwu odpowiedni rozwój niezbędna stanie się odpowiednia suplementacja. To takie „must have” każdej przyszłej mamy. Zażywanie jakich suplementów i witamin jest w ciąży konieczne i dlaczego? Już tłumaczymy.

Kwas foliowy

Jeśli chodzi o suplementy w ciąży, to kwas foliowy jest tym najważniejszym. Przyjmuje się, że zmniejsza on aż o 70 procent ryzyko wystąpienia u dzieci wad cewy nerwowej, czyli bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa. Bierze on także udział w produkcji czerwonych krwinek, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia anemii u kobiety.

Kiedy zacząć go przyjmować? Jak tylko macie przypuszczenia  bądź staracie się o dziecko. Jest to o tyle istotne, że układ nerwowy dziecka rozwija się już w pierwszych tygodniach ciąży. Czasami jeszcze wtedy nawet nie jesteśmy świadome zajścia w ciąże, warto więc się ubezpieczyć, żeby dziecku już od początku zapewnić prawidłowy rozwój.

Przyjmuje się, że kwas foliowy powinno się przyjmować co najmniej na 4 tygodnie przed ciążą i aż do 12 tygodnia ciąży.

DHA

DHA stanowi w czasie trwania ciąży najcenniejszy z kwasów tłuszczowych omega-3. Możemy go oczywiście przyjmować poprzez właściwą dietę bogatą w tłuszcze ryb morskich i owoce morza. Dla zapewnienia jednak odpowiedniej dawki w organizmie zalecana jest także jego suplementacja.

Dlaczego jest on taki ważny? Przede wszystkim bardzo wspomaga rozwój mózgu dziecka, czyli wpływa na jego rozwój intelektualny w przyszłości. Jako istotny składnik budulcowy siatkówki oka poprawia też ostrość widzenia. Może wpłynąć na wydłużenie trwania ciąży, czyli pomaga dotrwać do przewidzianego terminu porodu. Wpływa także pozytywne na poprawne parametry urodzeniowe maluszka, czyli na jego masę ciała, długość i obwód główki.

Jod, Witamina D i żelazo

Wymieniając suplementy dla kobiet w ciąży, nie możemy zapomnieć także o takich suplementach jak:

  1.  Jod – jest on niezbędny do wytworzenia hormonów tarczycy, w tym także tyroksyny, grającej olbrzymią rolę w tworzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Jod wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka.
  2. Witamina D – witamina D podczas ciąży zapobiega wrodzonej krzywicy u dziecka. Zmniejsza  także ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej u ciężarnej kobiety, a także zapobiega niskiej masie urodzeniowej dziecka. Wpływa także pozytywnie na układ odpornościowy matki i jej dziecka.
  3. Żelazo-  zapobiega ono powstaniu anemii w matki, chroniąc tym samym także dziecko przed przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem. Jest ono także kolejnym elementem pomagającym w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Leki dla kobiet w ciąży to jedno, ale nic nie zapewni dobrego samopoczucia przyszłej mamy tak, jak zadbanie także o siebie. Używajmy wtedy kosmetyków dedykowanych przyszłym mamom. Dzięki temu będziemy miały pewność, że żaden z ich składników nie zaszkodzi dziecku.

Co więc na pewno nam się przyda podczas ciąży i zaraz po porodzie? Niezbędna będzie dobra maść na rozstępy, ujędrniające masła, żele i balsamy do pielęgnacji ciała i do biustu, kremy do twarzy przeciw przebarwieniom hormonalnym oraz chłodzące i niwelujące opuchliznę kremy do nóg. Na szczęście apteki online oferują całą gamę kosmetyków stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży.

Suplementy dla dzieci

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi nie tylko dla przyszłych mam, ale także służą prawidłowemu rozwojowi noworodka. Niestety, ilość niektórych witamin, dostarczanych niemowlęciu wraz z pokarmem mamy, może nie być wystarczająca, dlatego potrzebna jest odpowiednia suplementacja i uzupełnienie tych braków.  Niezbędne więc będą suplementy z witaminą D3, K oraz kwasami DHA.

Jak widzicie, planując ciążę, należy się uzbroić w kilka niezbędnych suplementów i kosmetyków. Na szczęście, aby je kupić nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę apteki online i wyszukać interesujące nas produkty: https://www.lek24.pl/ciaza-i-dziecko.html. Wszytko dla wygody przyszłych mam!

Informacja prawna

COMMENTS