Przeszło 1,5 miliona para w Polsce nie może doczekać się dziecka. Pomimo podjętego leczenia, często jedyną szansą na upragnione macierzyństwo jest dla nich skorzystanie z metody in vitro. Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć i od czego są one zależne?
In vitro – najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności
Jeszcze przed przejściem do kosztów związanych z in vitro, warto jest sobie przypomnieć na czym polega ta metoda leczenia niepłodności i jaka jest jej historia. Otóż, pierwsze dziecko poczęte w ten sposób, urodziło się w już w 1978 roku w Anglii, natomiast w Polsce miało to miejsce w 1987 roku. Przez następne 40 lat, dzięki in vitro przyszło na świat 8 milionów dzieci, a jeden z twórców tej metody Robert Edwards został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Obecnie na świecie niepłodność dotyczy już co szóstej pary w wieku reprodukcyjnym. Przy czym, co trzecia z nich, potrzebuje specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii poczęcia. Problem niepłodności jest tak duży, że w 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. Jak do tej pory, najskuteczniejszą metodą jej leczenia jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Cała procedura z nią związana polega na przyjęciu przez kobietę leków stymulujących jajniki i indukujących owulację. Gdy pęcherzyki z komórkami już dojrzeją, to są pobierane przy miejscowym znieczuleniu. Następnie, w procesie inseminacji, jajeczka i plemniki umieszczone zostają w laboratorium, gdzie po 2-3 dniach po zapłodnieniu, zarodek umieszczony jest w macicy pacjentki.
Jakie są wskazania do in vitro?
Zanim zastosowane zostanie in vitro, ustalić trzeba przyczynę niepłodności pary, jak i szanse na jej naturalne zajście w ciążę. Warto tu wspomnieć, że w równym stopniu dotyka ona zarówno kobiety jak i mężczyzn. Po jej ustaleniu wdrażane jest odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Gdy jest ono nieskuteczne to jedynym sposobem na zajście w ciążę może być zastosowanie techniki rozrodu wspomaganego w tym in vitro. Wśród wskazań do jego przeprowadzenia wymienić należy chociażby:
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowe parametry nasienia,
- niedrożność jajników,
- ciężką postać endometriozy,
- obniżoną rezerwę i przedwczesne wygaśnięcie jajników,
- nieudane próby inseminacji domacicznej,
- niepłodność idiopatyczną, czyli o nieznanym podłożu.
Natomiast przeciwwskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego może być choroba nowotworowa, brak czynności jajników, czy zły stan zdrowia partnerów. Skuteczność metody in vitro sięga zazwyczaj 25-40 proc. i w głównej mierze zależy od wieku kobiety (im jest ona starsza tym szanse na zostanie mamą są mniejsze), jej ogólnego stanu zdrowia, masy ciała jak i prowadzonego stylu życia. Również to, jak szybko pacjentka będzie mogła cieszyć się macierzyństwem, zależy od reakcji jej organizmu na stymulację hormonalną.
Jakie są koszty in vitro i od czego zależą?
Z pewnością największy wpływ na to, jakie koszty poniesie para korzystająca z in vitro, ma wybór placówki. Obecnie w naszym kraju działa około 70 ośrodków leczenia niepłodności, które zgodnie z własną wyceną, ustalają ceny za poszczególne usługi medyczne. Nie ma jednej, ogólnej stawki za in vitro ponieważ każdy przypadek jest inny, a na jego cenę składa się sama procedura, wszystkie niezbędne badania, leki i konsultacje. Duże znaczenie ma także to, jakie są wskazania do przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego, może to być np. zaburzenie pracy jajników, niedrożność jajowodów, czy zła jakość nasienia.
Często również pierwsza próba kończy się niepowodzeniem i całą procedurę trzeba powtarzać, co generuje dodatkowe koszty. Według szacunków, in vitro to najczęściej wydatek wysokości 10-12 tys. złotych. Dodatkowo, na to ile zapłaci para wpływ mają również kwalifikacje całego zespołu i ilość posiadanych przez klinikę certyfikatów. Przyjrzyjmy się zatem jakie są koszty in vitro w polskich klinikach.
Dla przykładu w klinice INVICTA w Gdańsku, standardowy program in vitro (zawierający stymulację, pobranie komórek i transfer zarodków) wynosi 6 500 zł. Natomiast jeśli para zdecyduje się na program In Vitro All Inclusive (zawierający wizyty, pobranie komórek, ICSI, hodowlę do blastocysty, IMSI, FAMSI, znieczulenie ogólne, transfer zarodków, mrożenie zarodków, nadzór nad implantacją, badania laboratoryjne) to wtedy musi być przygotowana na wydatek rzędu 11 300 zł. Jednak nie są to jedyne opcje, bowiem Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA oferuje więcej programów in vitro, dostępnych na stronie https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/cennik-uslug/.
Jak widać czynników, które wpływają na koszty in vitro jest wiele. W związku z tym, w celu ich ustalenia, najlepiej osobiście udać się na konsultacje do wybranej placówki. Ponieważ tylko zapłodnienie pozaustrojowe daje największe szanse na urodzenie dziecka.

COMMENTS