Moment, kiedy rodzice dowiadują się, że będą mieli kolejne dziecko jest bardzo szczęśliwy. Jednak od razu pojawiają się wątpliwości, jak przyjmie to pierwsza pociecha. Obawiamy się, że będzie zazdrosne i nie zaakceptuje młodszego brata lub siostry. Nie zdajemy sobie sprawy, że przyszłe dobre relacje między rodzeństwem zależne są w dużej mierze od naszej postawy wobec starszego dziecka. Co więc należy robić, a czego bezwzględnie się wystrzegać?
Po pierwsze, jeśli zastanawiasz się jak powiedzieć dziecku o ciąży, powinno to wystąpić naturalnie. Nie należy szukać górnolotnych słów, ale koniecznie trzeba podkreślić, że jest się pewnym, że będzie wspaniałym bratem lub siostrą dla maluszka. Już na tym etapie można wyciągnąć album ze zdjęciami i pokazać dziecku, że ono też było kiedyś malutkie i jakie miało potrzeby. Można również razem z dzieckiem odwiedzić osobę, której urodziło się kolejne dziecko. Jeśli jest już np. w wieku przedszkolnym lub szkolnym może rozmawiać z dzieckiem, które właśnie zyskało brata czy siostrę. Od jego podejścia również zależy czy nasze dziecko będzie entuzjastycznie nastawione. Jeśli przyjdzie z tego spotkania z obawami i smutne, że teraz rodzice nie będą mieć dla niego czasu, trzeba wyjaśnić mu sytuację i zapewnić, że od pierwszych chwil będzie bardzo ważną osobą w życiu brata lub siostry, a w miłości rodziców do niego nic się nie zmieni. Nie należy obiecywać dziecku, że będzie się spędzało tylko z nim tak samo dużo czasu. Trzeba jednak bezwzględnie zapewnić go, że będzie również czas w ciągu dnia tylko dla niego. Można ponownie pokazać mu filmy z okresu kiedy był malutki i wyjaśnić, że brat lub siostra również z niego wyrośnie i wtedy będzie dla niego dobrym kompanem. Kiedy dziecko w łonie matki kopie, można wykorzystać ten fakt w momencie, kiedy bawimy się z dzieckiem i zapewnić go, że już jest dla maluszka ważne, ponieważ reaguje on na jego słowa.
Kiedy drugie dziecko pojawi się na świecie, trzeba koniecznie angażować starsze we wszystkie czynności. Kiedy przyniesie mamie pieluszkę lub okaże miłość siostrze lub bratu koniecznie chwalić go jaki jest pomocny i opiekuńczy. Należy na każdym kroku również podkreślać to publicznie. Bezwzględnie trzeba również, wśród angażowania dziecka w nowe życie, znaleźć czas tylko dla niego. Szczególnie małe dzieci są egocentryczne i potrzebują bardzo wiele uwagi rodziców. Wspólne spędzenie czasu na zabawie będzie budowało więź z dzieckiem i pokazywało, że jest dla nas równie ważne. Jeśli jest zaborcze i walczy o uwagę w czasie opieki nad maluszkiem dobrze by od czasu do czasu miało alternatywę w postaci czasu z drugim rodzicem czy babcią lub dziadkiem, a także by ktoś zajął się choćby na krótki czas maluszkiem, by móc spędzić czas ze starszym dzieckiem. Bowiem dziecko nawet niezwykle chwalone nie chce ciągle czuć się jako starsze i bardziej odpowiedzialne. W końcu nadal jest dzieckiem.
Kiedy maluch wyrasta już z oseska i interakcje pomiędzy dziećmi są częstsze, nie należy mówić starszemu, że ma ciągle ustępować młodszemu, gdyż jest starsze, z czasem może to doprowadzić do znacznego pogorszenia relacji między rodzeństwem. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci rozwiązywania konfliktów i kompromisów, a nie ulegania ciągle młodszemu dziecku. Należy jak najwięcej angażować jedno i drugie we wspólne zabawy z rodzicami, gdyż to również buduje między nimi więź. Trzeba jak najbardziej unikać sytuacji w której któreś z dzieci poczuje się odrzucone. Wszystko należy tłumaczyć po 10 razy, gdyż to co rodzicom wydaje się oczywiste, dla dziecka takim nie jest. Traktowanie dzieci jednakowo i nie faworyzowanie jest kluczem do ich wzajemnych dobrych relacji, które mogą przenieść się na dorosłe życie.

COMMENTS