5000onon
5000onon

Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem? – Pierwszy lot samolotem

Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem? – Pierwszy lot samolotem

Do podróży samolotem z niemowlakiem trzeba dobrze się przygotować. Po pierwsze należy wiedzieć, że do samolotu możesz wsiąść z 6-tygodniowym dzieckiem. Zabieranie na pokład młodszego jest możliwe. Jednak lekarze nie zalecają podróży z tak małymi dziećmi. Przyjście na świat wiąże się z koniecznością adaptacji do nowych warunków, a lot samolotem jest dla organizmu takiego dziecka swoistym szokiem, ze względu na dużą różnicę ciśnień. Zatem, jak zaplanować podróż samolotem z niemowlęciem?

Zaplanuj wcześniej zakup biletów lotniczych

Jeśli dysponujesz limitowaną gotówką na podróż samolotem, koniecznie, jeśli to możliwe zaplanuj ją wcześniej. U niektórych przewoźników przewożenie niemowląt na kolanach jest nawet darmowe, inni każą zapłacić za bilet jeszcze więcej, np. ze względu na specjalne udogodnienia dla tak małych dzieci. W większości przypadków takie bilety są jednak o kilkadziesiąt procent tańsze od biletów dla dorosłych. Najlepiej skorzystać z promocji, jeśli nie ma się środków na lot regularnymi liniami lotniczymi. Koniecznie trzeba sprawdzić czy przewoźnik udostępnia udogodnienia dla podróżujących z dzieckiem i czy można np przewozić je w foteliku obok bez dodatkowej opłaty. Takie foteliki samochodowe zabierane do samolotu nie są jednak najlepszym pomysłem, gdyż nie zawsze można dopasować je do siedzenia w samolocie, a nie można przymierzyć go wcześniej. Oczywiście przewoźnik może udostępniać informacje na temat tego, jakie foteliki są kompatybilne z siedzeniami w samolocie, zatem bezwzględnie trzeba to sprawdzić. Bywa również tak, że są ograniczenia dotyczące jednego dorosłego podróżującego z więcej niż jednym noworodkiem. Jeśli zatem jest się rodzicem bliźniaków czy też trojaczków, trzeba sprawdzić czy samodzielnie można z nimi podróżować określonymi liniami.

Co wziąć ze sobą na pokład?

Należy zacząć od wózka spacerowego, którym można zwykle zostawić przy wejściu na pokład i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Oczywiście niezależnie od tego, jak długi lot z niemowlakiem się odbywa i czy obejmuje on przekroczenie granic, trzeba koniecznie zabrać ze sobą jego dokumenty: dowód lub paszport. Sama metryka urodzenia może nie wystarczyć. Matki, które preferują noszenie dziecka w chuście, jak najbardziej mogą w niej zabrać dziecko na pokład. Trzeba oczywiście wybrać jak najbezpieczniejszy model. Dzięki takiemu rozwiązaniu odprawa na lotnisku będzie prostsza dla matki z tak małym dzieckiem. Oczywiście niezbędne jest picie i jedzenie. Warto zabierać ze sobą te posiłki, które dziecko lubi i najlepiej nie brać takich, które trzeba podgrzewać, gdyż nie każda obsługa zgadza się na podgrzewanie prywatnego jedzenia. Jeśli chodzi o mleko modyfikowane nie ma już takiego problemu, gdyż należy ono do żywności specjalnego przeznaczenia. Można zatem wnieść na pokład wcześniej przygotowane mleko. Jednak ze względu na jego krótką trwałość, lepiej poprosić o wrzątek stewardessę i zabrać ze sobą termometr do mierzenia temperatury posiłku. Dziecko w czasie lotu trzeba stale nawadniać, gdyż pokład samolotu jest bardzo suchym środowiskiem. Oczywiście konieczne są również pieluchy na zmianę. Dobrze jest zabrać spory zapas. Trzeba również wziąć kosmetyki do pielęgnacji, np. roztwór soli morskiej, którą można zwilżać nosek, a także delikatnie ciałko dziecka w czasie lotu. Oczywiście niezbędnym akcesorium będzie również smoczek, dzięki któremu dziecko lepiej poradzi sobie z różnicą ciśnień przy starcie i lądowaniu, a poza tym łatwiej będzie je uspokoić w razie potrzeby. Warto wziąć także kocyk dla dziecka oraz ulubioną zabawkę, aby czuło się bardziej bezpiecznie.

Niezależnie od wieku niemowlęcia trzeba pamiętać, że długie loty z nim są niewskazane. Po pierwsze dlatego, że różnica ciśnień źle wpływa na dziecko, a po drugie ze względu na niesprzyjające środowisko w którym krąży mnóstwo bakterii, ze względu na ilość podróżujących osób i ryzyko infekcji jest znacznie większe. Lepiej zatem na podróż z niemowlakiem wybrać się na krótszą trasę, aby zniwelować dyskomfort i negatywny wpływ na zdrowie maluszka.

Informacja prawna

COMMENTS

WORDPRESS: 1