5000onon
5000onon

Dlaczego dzieci chrapią? Przyczyny, leczenie chrapania u dzieci

Dlaczego dzieci chrapią? Przyczyny, leczenie chrapania u dzieci

Nie od dziś wiadomo, że chrapanie jest przypadłością nie tylko nieprzyjemną dla otoczenia, ale również powodującą niedotlenienie mózgu, a to z kolei może prowadzić do udarów niedokrwiennych mózgu i zawałów serca. Występujące chrapanie u dzieci jest równie niebezpieczne. Częste niedotlenienie niesie ze sobą skutek w postaci wolniejszego rozwoju niż w przypadku rówieśników. Skąd zatem bierze się chrapanie u najmłodszych i czy można mu w jakiś sposób przeciwdziałać?

Dlaczego dzieci chrapią?

Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w budowie anatomicznej nosa. Jeśli występuje krzywa przegroda nosowa bądź polipy w nosie, powietrze nie przepływa równomiernie w obu przegrodach, powoduje to chrapanie, a także niedotlenienie. Inną przyczyną niedrożności nosa może być zapalenie zatok przynosowych. Częste infekcje u dzieci i używanie preparatów do nosa może się przyczynić do przewlekłego stanu zapalnego. Inną przyczyną chrapania maluchów może być alergia, prowadząca do nieżytu nosa. Zatkany nos powoduje oddychanie przez usta, a to w konsekwencji prowadzi do częstego chrapania. Jakość snu takiego dziecka zdecydowanie się pogarsza. Budzi się ospałe i bywa apatyczne, bywa, że boli je także głowa. Wszystko to prowadzi do gorszego funkcjonowania w ciągu dnia. Kiedy dziecko jest w wieku szkolnym niedotlenienie jest jeszcze bardziej widoczne, gdyż ma kłopoty z nauką i koncentracją. Problemy zdrowotne sprawiają, że nie jest w stanie przyswoić wiedzy tak jak dziecko, które nie cierpi na takie zaburzenia. Chrapanie poza gorszą jakością snu powoduje również budzenie się dziecka w nocy i czasem również trudności z ponownym zaśnięciem.

Dzieci chrapią przez przerośnięte migdałki i wiotkość krtani

Częstą przypadłością u dzieci są przerośnięte migdałki. Wtedy dochodzi do częstszych infekcji gardła i krtani, a także trudności z oddychaniem w czasie snu, a tym samym także chrapania. Najbardziej szkodliwą konsekwencją chrapania jest bezdech senny, to wtedy dochodzi do największego niedotlenienia mózgu. Może on trwać nawet 10 sekund. Takież wiotkość krtani powoduje chrapanie u najmłodszych dzieci do pierwszego roku życia. Wiotkość chrzęstnych elementów krtani powoduje charakterystyczny świst, będący rodzajem chrapania.

Jak leczyć chrapanie u noworodków i dzieci?

W przypadku wystąpienia chrapania u noworodków konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Nie ma tutaj wielkiej filozofii trzeba po prostu monitorować oddech dziecka w czasie snu. Pomocny jest w tym wypadku monitor oddechu. Przede wszystkim trzeba również kłaść dziecko na płasko na plecach, a nie na boku lub na brzuchu. To może zapobiec wystąpieniu świszczącego oddechu, a w konsekwencji bezdechu. U większych dzieci postępowanie jest nieco inne, gdyż w przypadku chrapania, warto by dziecko spało na boku, a nie na plecach, by drogi oddechowe nie były blokowane przez język. Kiedy przyczyną chrapania jest alergia trzeba wdrożyć leki antyhistaminowe, aby złagodzić objawy alergii. W przypadku przerostu migdałków, konieczny jest zabieg usunięcia trzeciego migdałka. Podobnie w przypadku krzywej przegrody nosowej utrudniającej oddychanie, konieczny jest zabieg operacyjny. W powyższych przypadkach takie postępowanie może pozwolić całkowicie pozbyć się problemu chrapania u dziecka.

Przeciwdziałanie chrapaniu u dziecka jest bardzo ważne ze zdrowotnego punktu widzenia. Sen pozwala prawidłowo rozwijać się dziecku. Musi być zatem efektywny, a chrapanie poważnie to zaburza. Niedotlenieni prowadzi do opóźnienia w rozwoju dziecka w stosunku do rówieśników, którzy nie cierpią na tego typu dolegliwości. Ponadto chrapanie powoduje deficyt energii, którą dziecko musi jakoś uzupełnić. Zatem częściej drzemie w ciągu dnia, nawet kiedy jest już starsze, a ponadto ma większą ochotę na słodycze, które powodują szybki wzrost energii. Zareagowanie w porę na dolegliwości dziecka może uchronić je przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi w późniejszym życiu. Chrapania nie należy bagatelizować.

Informacja prawna

COMMENTS

WORDPRESS: 1