5000onon
5000onon

Co oznacza krwawienie w ciąży? Co robić gdy wystąpi plamienie…

Co oznacza krwawienie w ciąży? Co robić gdy wystąpi plamienie…

Krwawienie w ciąży to objaw, który spotyka ok. 20% kobiet, zdarza się zatem dość często. Nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Bezwzględnie jednak kobieta, która zauważy u siebie krwawienie nie powinna panikować. Jeśli nie jest obfite i szybko ustąpi nie będzie trzeba jechać do lekarza, w innym przypadku konieczne jest udanie się do lekarza prowadzącego ciąże, bądź w przypadku innych objawów towarzyszących od razu do szpitala. Kiedy zatem może wystąpić krwawienie? Kiedy jest groźne dla matki i dziecka? Jakie konsekwencje może nieść za sobą w każdym z trymestrów ciąży?

Krwawienie objawem ciąży

Czasem zdarza się, że przy zagnieżdżaniu się jaja płodowego w ścianie macicy występuje krwawienie. Często mylone jest z miesiączką, ale nie ma wpływu na dalszy rozwój ciąży. Występuje w pierwszych dniach, najczęściej pomiędzy 6, a 12 dniem ciąży. Ma miejsce, kiedy dojdzie do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego w trakcie implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Może trwać od 1 do 3 dni. Jak zatem odróżnić je od miesiączki? Wiele kobiet kiedy ma takie krwawienia sądzi początkowo, że to miesiączka. Plamienie implantacyjne różni się jednak od miesiączkowego tym, że nie występują skrzepy, bóle podbrzusza typowe dla miesiączki, krwi jest znacznie mniej, a krwawienie trwa zdecydowanie krócej. Dla kobiet, które mają dłuższe miesiączki takie rozróżnienie nie powinno być problemem. Oczywiście kobiety, które posiadają bardzo krótkie krwawienie, trwające 4 dni, mają prawo się pomylić, dlatego najistotniejsze jest wizyta u ginekologa i przeprowadzenie badań potwierdzających lub wykluczających ciążę. W przypadku bardziej obfitego krwawienia, a także towarzyszących mu silnych kłujących bóli podbrzusza, najczęściej z jednej strony i podejrzenia ciąży trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może być to objaw ciąży pozamacicznej. W takiej sytuacji konieczne trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż jest to stan zagrażający nawet życiu.

Z jakich powodów krwawienie może jeszcze wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży?

Powodem wystąpienia krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży mogą być niedobory progesteronu w organizmie przyszłej matki. Konieczne jest wtedy podawanie hormonów, zwykle do końca 4 miesiąca ciąży. Nie ma to wpływu na rozwój płodu, niezależnie od płci. Również choroba szyjki macicy np. polip lub tzw. nadżerka mogą być przyczyną krwawienia w pierwszym trymestrze. W takiej sytuacji krwawienie zwykle nie jest obfite i nie zagraża dalszemu rozwojowi dziecka w łonie matki. Czasem krwawienie występuje również w dniach, w których zwyczajowo wypadałaby według cyklu miesiączka. Nie jest to jednak groźne dla dalszego przebiegu ciąży. Powodem krwawienia może być również przerost tkanek, z których wytwarza się łożysko. Uniemożliwia to rozwój dziecka i konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. Rekonwalescencja kobiety w takim przypadku trwa prawie rok, pod okiem lekarza ginekologa.

Drugi trymestr – w tym okresie ciąży również może wystąpić niespodziewane krwawienie

W drugim trymestrze przyczyną niewielkiego krwawienia może być nadżerka, co nie jest groźne dla rozwoju płodu, jednak kobieta powinna się oszczędzać. W przypadku obfitszego krwawienia konieczne może być pozostanie w szpitalu aż do rozwiązania. Niemniej jednak oszczędzanie się sprawia, że dziecko może urodzić się całkowicie zdrowe, co pokazują przykłady wielu kobiet, które w okresie ciąży musiały przeleżeć długi czas w szpitalu. Zatem poświęcenie się i niedogodności zostają wynagrodzone.

Krwawienie w trzecim trymestrze ciąży – czy jest groźne?

W trzecim trymestrze ciąży przyczyną krwawienia są nieprawidłowości ze strony łożyska. W tym okresie łożysko może się gwałtownie obniżyć. Bezbolesne krwawienie świadczy o tym, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Częściowe oderwanie się łożyska od ściany macicy powoduje krwawienie. Może wystąpić najczęściej między 28, a 32 tygodniem ciąży. Nie koniecznie będzie powodem przedwczesnej akcji porodowej. Powinno po pewnym czasie ustąpić samoistnie, jednak konieczne jest, by kobieta leżała w tym czasie w szpitalu, gdzie jej stan może być stale monitorowany. Łożysko może samoistnie na powrót przesunąć się w górę. Jest to sprawdzane za pomocą badania USG, które powtarzane jest po dwóch tygodniach. Jeśli łożysko zakrywa ujście szyjki, konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Rozległe odklejenie się łożyska powoduje obfite krwawienie, co jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, gdyż taka sytuacja zagraża zdrowiu i życiu zarówno matki, jak i dziecka. Krwawienie w ciąży może pojawić się również wskutek urazu brzucha, jednak również w tej sytuacji możliwe jest utrzymanie ciąży jeśli łożysko nie uległo znacznemu odklejeniu od ścianek macicy. Zwykle powstaje wtedy krwiak, który wchłania się po pewnym czasie samoistnie. Na kilka dni przed porodem może z kolei dojść do odejścia czopu śluzowego. Może mu towarzyszyć odrobinę krwawienia. Szyjka macicy jest wtedy mocno przekrwiona i przygotowuje się już do porodu. Również po badaniu ginekologicznym w ciąży może wystąpić krwawienie. Jednak jest ono niegroźne.

Co zatem powinna zrobić kobieta, kiedy zauważy plamienie lub krwawienie?

Przede wszystkim powinna się położyć i odpocząć, jeśli krwawienie nie jest intensywne, a także obserwować czy się nie nasila. Jeśli po krótkim czasie ustąpi nie trzeba kontaktować się z lekarzem. W innym przypadku trzeba pojechać do lekarza prowadzącego. Nie można łykać żadnych lekarstw, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli krwawienie jest silne trzeba koniecznie udać się od razu do szpitala, gdyż może być to stan zagrażający kobiecie i dziecku. Bardzo ważne jest w tej sytuacji wsparcie partnera. Nie można panikować i bezzwłocznie udać się do lekarza, który dokładnie zbada i zrobi wszystko, co możliwe by uratować ciążę.

Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać poważnych konsekwencji. Reakcja lekarska nawet przy obfitszym krwawieniu może pozwolić uratować ciążę. Warto zatem zaufać w tej kwestii lekarzowi prowadzącemu.

Informacja prawna

COMMENTS

WORDPRESS: 1