Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wśród rówieśników jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednakże, w życiu każdego dorastającego człowieka przychodzi moment, kiedy zabawa w piaskownicy przestaje cieszyć, a plac zabaw nie stanowi już żadnego wyzwania. Wtedy właśnie warto pokazać dziecku zabawy chodnikowe sprzed lat.
Gra w kapsle
Do tej zabawy potrzebna jest kreda i kilka kolorowych kapsli lub plastikowych nakrętek od butelek. Na początek, na dużym kawałku chodnika lub asfaltu w bezpiecznym miejscu, rysujemy tor z linią startu i mety. Warto zadbać o ciekawe kształty, zakręty itd. dobierając stopień trudności do wieku dziecka. Każdy gracz wybiera sobie kapsel i wyliczamy, kto zaczyna jako pierwszy. Zabawa polega na pstrykaniu palcami w kapsle tak, aby przesuwały się w stronę mety. W każdej kolejce można raz pstryknąć w swój kapsel. Jeśli kapsel wypadnie z toru, gracz wraca na linię startu i rozpoczyna wyścig od nowa. Wygrywa osoba, której kapsel dotrze do mety jako pierwszy.
Klasy
To bardzo popularna gra, w której niezbędne będą kreda lub patyk (w zależności od podłoża) oraz kamyk. Na płaskiej powierzchni rysujemy 10 ponumerowanych pól, które układają się w kształt chłopka (głowa, ręce, tułów). Gra polega na skakaniu na poszczególne pola figury. Rozpoczynamy rzucając kamyk na pole z numerem 1 i skaczemy z pola na pole uważając, aby nie skoczyć na linię, bo stracimy kolejkę. Kiedy dotrzemy do głowy, zawracamy i w drodze powrotnej zabieramy kamyk. W drugiej kolejce każdy gracz zaczyna od pola z numerem 2, przechodzi więc do drugiej klasy i ponownie skacze z pola na pole. Wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie wszystkie 10 pól.
Rysowanie kredą
Do tej zabawy potrzebna będzie kreda i fragment dobrego podłoża do rysowania kredą, np. asfalt, chodnik itd. Przy pomocy różnokolorowej kredy, mali artyści mogą tworzyć swoje dzieła osobno, bądź wspólnie rysować coś większego. Taka zabawa pobudza kreatywność i widzenie przestrzenne, a także sprawia wiele frajdy, dlatego też jest tak chętnie wykorzystywaną zabawą na każdym podwórku.
Widoczek lub sekret
To również bardzo ciekawa zabawa, do której będzie potrzebny kawałek szkiełka lub przezroczystego plastiku, łopatka, kilka ładnych drobiazgów, jak muszelki, kamyki czy koraliki, a także różne skarby znalezione na spacerze (patyki, kwiatki czy listki). Następnie trzeba znaleźć czyste miejsce na trawniku lub ziemi. W ziemi wykopujemy niewielki dołek i układamy z nich ciekawą kompozycję. Na wierzch układamy szkiełko lub przezroczysty plastik. Po stworzeniu tak wspaniałego widoczku, należy przysypać go ziemią. To będzie Wasz sekret. A być może innego dnia zechcecie go odszukać?
Hula hop
To niezwykle popularne kolo bawi każdego, bez względu na wiek. Małe dzieci docenią możliwość toczenia go ręką albo potraktowanie jako celu, do którego można rzucać piłką. Starsze dzieci mogą toczyć kolo w biegu, bądź za pomocą np. patyka, albo skakać przez nie jak przez skakankę. Dziecko w wieku szkolnym może spróbować kręcenia kołem wokół pasa.
Sznur szczur
Do tej zabawy potrzebny będzie długi, dość gruby sznur lub sznurowa skakanka. Jedna osoba trzyma jeden koniec sznura dość nisko nad ziemią i obraca się z nim dookoła własnej osi. Pozostałe osoby przeskakują przez sunący po ziemi, pod ich nogami sznur tak, aby go nie dotknąć. Osoba która nie zdoła przeskoczyć przez sznur – skusi i będzie musiała przejąć kręcenie sznurkiem.
Gra w gumę
Jedną z ulubionych zabaw dziewczynek jest skakanie przez gumę. Potrzebna będzie specjalna guma do skakania i kilka chętnych do zabawy osób. Dwie osoby rozciągają gumę, trzymając ją na wysokości kostek. Osoba skacząca musi wykonać określoną sekwencje skoków. Kiedy to się nie uda, zmienia się z osobą trzymająca gumę. Po kostkach podwyższa się poziom i gumę trzymamy na wysokości kolan, ud, bioder i na wysokości pasa.
COMMENTS