Dzisiejsze badania dowodzą jak ważne jest pracowanie nad zdrowiem i kondycją dziecka już od najmłodszych lat. Coraz częściej możemy zauważyć podczas wizyt na basenie grupy rodziców z dziećmi, które nie mają nawet roku.
Czy basen może wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka? Jakie płyną z tego korzyści dla niemowlaka?
Po pierwsze jeśli planujemy zabrać naszą pociechę na basen musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Koniecznie musimy zabrać ze sobą strój kąpielowy odpowiedni do wzrostu i wagi naszego dziecka. Jeśli nie mamy możliwości stacjonarnie kupić takiego stroju, a paczka z produktem zamówionym przez internet nie przyjdzie odpowiednio na czas, możemy ubrać dziecku nieprzemakalną pieluszkę, która kupimy w każdej aptece lub sklepie z akcesoriami dla najmłodszych. Pielucha ta nie przepuszcza płynów do środka, ale również na zewnątrz. Nie zapomnijmy również zabrać ręczników, jednorazowych pieluszek oraz kosmetyków pielęgnujących, które nawilżą skórę naszego dziecka.
Od kiedy można rozpocząć przygodę z basenem?
Według lekarzy najlepszym okresem od kiedy dziecko można zabrać na basen jest przedział pomiędzy drugim a trzecim miesiącem życia. Niezwykle ważne jest to, aby upewnić się wcześniej, że nie ma żadnych przeciwskazań do zabrania dziecka na basen. Niemowlaki powinny zażywać kąpieli wodnych w wodzie o temperaturze bliskiej 37 stopniom Celsjusza. Pływanie pomaga rozwinąć zdolności manualne malucha oraz wzmocnić jego rozwój fizyczny.
Jakie korzyści daje pływanie?
Regularne zajęcia w wodzie w dużym stopniu wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Woda w basenie zazwyczaj jest zimniejsza niż temperatura ciała dziecka, dlatego kąpiel w niej pobudza układ krążenia do lepszej pracy. Naczynia krwionośne cały czas kurczą się i rozkurczają co daje wymierne korzyści dla całego organizmu. Tak samo dzieje się w przypadku układu oddechowego. Podczas pływania organizm staje się bardziej dotleniony, ponieważ płuca cały czas się rozszerzają i tym samym szybciej krąży krew w całym ciele. To idealne zajęcia zwłaszcza dla dzieci, które mają stwierdzone problemy z astmą. Według lekarzy regularne pływanie przyczyni się do lepszej pracy oskrzeli, co w efekcie pomoże ograniczyć ataki kaszlu czy duszności.
Pływanie doskonale wpływa na równowagę. Nieustane utrzymywanie się na wodzie i kontrola ciała powoduje, że dzieci lepiej panują nad swoimi ruchami i w związku z tym rozwój ich narządów ruchu jest nieporównywalnie lepszy niż rówieśników.
Podczas pływania zaangażowane są wszystkie mięśnie, dlatego dzieci które systematycznie zażywają kąpieli wodnych nie mają w przyszłości problemów z kręgosłupem, ponieważ mają silne i mocne mięsnie pleców, które doskonale podtrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Z tego względu jeśli lekarz pediatra zauważy problemy u dziecka z narządem ruchu, bardzo często zaleca młodym rodzicom uczestniczenie w zajęciach ruchowych w wodzie.
Należy równocześnie pamiętać, że z zajęć takich nie mogą korzystać wszystkie dzieci. Jeśli nasza pociecha ma problemy zdrowotne, wcześniej powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Są przypadki które uniemożliwiają udział dziecka w tego typu aktywnościach. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim infekcje układu moczowego, odpornościowego czy oddechowego, a także choroby układu pokarmowego i choroby skóry.
Zajęcia w wodzie dla maluchów cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem wśród rodziców. Dzięki temu dziecko ma możliwość lepszego poznania własnego ciała, a w szczególnością jego własnych możliwości. Z tego względu starajmy się dziecku zapewnić doskonale warunki do rozwoju już od najmłodszych lat.
COMMENTS