5000onon
5000onon

Dlaczego warto kupić dziecku rowerek biegowy i na jaki się zdecydować?

Dlaczego warto kupić dziecku rowerek biegowy i na jaki się zdecydować?

Często rodzic staje przed dylematem czy kupić dziecku rowerek biegowy. Niektórym wydaje się to naciąganiem rodziców przez producentów na kolejny wydatek. Jednak jak pokazuje praktyka może być on pomocny w nauce równowagi w innej pozycji, niż dotychczasowo znana dziecku. Może to zachęcić malca do większej samodzielności i budować nie tylko jego koordynację ruchową ale również kondycję fizyczną.

Na co warto zwrócić uwagę kupując rowerek bez pedałów? Z pewnością nie należy się kierować oznaczeniami producentów w zakresie przeznaczenia rowerka dla określonego wieku. Należy dobierać go pod kątem wzrostu dziecka. Może się bowiem okazać, że rowerek jednego producenta będzie bardziej odpowiedni pod tym względem od innego. Mierzy się długość od kroku dziecka do podłoża i na tej podstawie dobiera wysokość siodełka. Nie może być ani za wysokie ani za niskie. Przede wszystkim dziecko powinno móc całe stopy położyć na podłożu, w trakcie korzystania z rowerka. Dobrze jest wybierać modele z regulowanym siodełkiem, aby posłużył dziecku aż do momentu kupienia modelu z dołączonymi kółeczkami, ok. 4 roku życia.

Kolejnym aspektem jaki trzeba rozważyć jest rodzaj materiału. Rowerki aluminiowe, jak i drewniane z odpowiednim atestem bezpieczeństwa mogą być odpowiednie dla dziecka. Istotny jest ciężar rowerka, który nie powinien przekraczać 3-4 kilogramów. Drewniane rowerki bez pedałów przeważnie posiadają mniejszą możliwość regulacji siodełka, w związku z tym posłużą na krótszy czas niż modele aluminiowe, które posiadają większy stopień regulacji. Kolejnym czynnikiem jest wybór kół. Pierwszy rowerek bez pedałów powinien mieć piankowe koła, bardziej odpowiednie dla dziecka, które dopiero uczy się utrzymywania równowagi. Kiedy dziecko ma już większą wprawę, można zdecydować się na model z kołami pompowanymi.

Bardzo istotny jest również aspekt bezpieczeństwa, czyli posiadane przez rowerki biegowe hamulce. W przypadku małych dzieci hamujących nóżkami, które zachowują jeszcze ostrożność przy jeździe na rowerku nie są one koniecznością. Jednak dzieci, które opanowały już manewrowanie na rowerku a także zjeżdżają z niewielkich górek koniecznie powinny mieć rowerki z hamulcami. Nauczenie dziecka korzystania z hamulców, daje rodzicom możliwość pozwolenia mu na większą swobodę. Z kolei malec czuje, że może samodzielnie kontrolować pojazd, co jest dla niego źródłem satysfakcji i możliwością ćwiczenia kolejnych manewrów. Nie należy oczywiście zapomnieć o zakupieniu ochronnego kasku.

Na początku, z całą pewnością, należy pomóc dziecku wsiadać na rowerek i asekurować go podczas jazdy. Kiedy jednak spadnie z biegowego rowerka nie należy siać paniki aby nie zniechęcać go do aktywności na świeżym powietrzu i późniejszej jazdy na standardowym rowerze. Taką sytuację należy obrócić w żart, powiedzieć dziecku, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy. Można mu również opowiedzieć o tym, jak samemu uczyło się jazdy na rowerze. Korzystanie z biegowego rowerka buduje również w dziecku cierpliwość i determinację, która jest istotna nie tylko przy aktywności fizycznej. Tak więc kupno rowerka bez pedałów może mieć również walory edukacyjne, które dziecko wykorzysta przy okazji innych aktywności. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu wpłynie pozytywnie na zdrowie dziecka, rozwinie również jego samodzielność, gdyż nie jest już zmuszone jeździć w wózku i może oddalić się na kilka metrów od rodzica. Dzięki sprawieniu dziecku biegowego rowerka możemy wpłynąć znacząco na jego lepszy rozwój motoryczny, umiejętność utrzymywania równowagi, a także sprawność fizyczną.

Informacja prawna

COMMENTS

WORDPRESS: 1