5000onon
5000onon

Chodzenie na plac zabaw wszechstronnie wpłynie na jego rozwój

Chodzenie na plac zabaw wszechstronnie wpłynie na jego rozwój

Plac zabaw został wymyślony nie bez kozery. Dzieci w tym miejscu nie tylko mogą rozładować własną energię, ale ćwiczyć mięśnie, orientację, logiczne myślenie czy nawet wyobraźnię przestrzenną. Wszystko to jest niezbędne, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Strach rodziców, że dziecku stanie się coś złego jest zrozumiały. Nie można jednak z tego powodu zabraniać mu tej aktywności. Przed wejściem dziecka na drabinkę lub zjeżdżalnie trzeba sprawdzić jej stabilność, a także czy nie wystają elementy, którymi dziecko mogłoby się zranić, np. czy zjeżdżalnia nie posiada uskoków, czy jest gładka i dobrze wyprofilowana.

Chodzenie na plac zabaw z dzieckiem może być również korzyścią dla rodziców. Nawiązują się bowiem nowe znajomości między rodzicami. Ponadto w trakcie asekurowania dziecka na różnych elementach placu zabaw, można również ćwiczyć własne mięśnie, co pozytywnie wpłynie na powrót matki do pełni sprawności i formy po porodzie. Dla ojca również może to być świetne ćwiczenie, angażujące mięśni do pracy.

Drabinki, na które wspina się dziecko budzą w rodzicach strach i przerażenie. Należy jednak pamiętać, że stworzone zostały z myślą o ich rozwoju motorycznym, dlatego nie należy im zabraniać wspinania się po kolejnych szczeblach. Asekuracja da nam większą pewność, że dziecku nie stanie się krzywda. Nie należy jednak dziecka nadmiernie strofować, gdyż podejmowanie ryzyka wchodzenia coraz wyżej jest częścią zabawy i buduje równocześnie pewność siebie.

Aktywność w piaskownicy pozwoli na rozwój wyobraźni przestrzennej, a także planowania i analizowania wyników swojej pracy. Prawda, że przyda mu się to w późniejszym życiu? Dlatego należy pozwolić dziecku pobrudzić się w piasku i badać rączkami jego fakturę. Najlepiej oczywiście wybierać ogrodzone place zabaw, gdyż dzieci mają tendencję do wkładania piasku do ust, a tam może roić się od bakterii. Dobrze jest również uczestniczyć w zabawie dziecka czy to poprzez chwalenie czy aktywną pomoc w budowaniu zamku z piasku. Piaskownica to również miejsce pierwszych interakcji między dziećmi, które mogą uczyć się współpracy w grupie. Budowanie społecznych relacji jest kolejną zaletą przebywania z dzieckiem na świeżym powietrzu, na placach zabaw.

Huśtanie to dla dziecka wspaniała atrakcja. Dzięki temu pokonuje również swój strach, a także dba o prawidłowy rozwój błędnika. Należy rzec jasna dobierać je pod kątem wieku dziecka. Niektóre z nich wyposażone są w pasy i takie przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Starszym dzieciom można pozwolić huśtać się samodzielnie jednak pod naszym czujnym okiem. Bardzo popularne są również huśtawki równoważne. Jeśli dziecko jest jedynakiem, a w okolicy nie ma dzieci, rodzicowi pozostaje pobawić się razem z dzieckiem, odpowiednio amortyzując swój ciężar i przy okazji ćwicząc mięśnie nóg. Jeśli w pobliżu jest rodzic z innym dzieckiem, można zaprosić je do zabawy. W ten sposób przyczyniamy się do nawiązywania pierwszych kontaktów i interakcji między dziećmi, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku nieśmiałych dzieci, które mają większe trudności w nawiązywaniu kontaktów.

Na placach zabaw dziecko uczy się równowagi i koordynacji ruchowej, wzmacnia swoją pewność siebie, uczy się cierpliwości i wytrwałości przy niepowodzeniach. Linarium jest obowiązkowo wyposażone w amortyzujące upadki maty, tak by dzieciom nie stała się krzywda. Nauka upadania jest również istotnym elementem rozwoju motorycznego dziecka. Taka zabawa rozwija również umiejętność orientacji w przestrzeni. Warto więc spędzać z dzieckiem czas na placach zabaw.

Informacja prawna

COMMENTS