5000onon
5000onon

Gra na perkusji sposobem na otyłość dziecka

Gra na perkusji sposobem na otyłość dziecka

Dodatkowy tłuszczyk to problem, który dotyka coraz większy odsetek dzieci w Polsce. W Stanach Zjednoczonych jest to już powszechny problem społeczny. Co jeśli już doprowadzimy do kryzysowej sytuacji?

Oczywiście otyłość u dzieci to wielki stres zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Brzuszek nie jest zbyt popularny i społecznie akceptowalny wśród młodzieży. Także rodzice mają pretensje do siebie, że do takiego stanu dopuścili. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza pediatry zanim podejmiemy drastyczne kroki. Bardzo często wystarczy tylko zmienić nawyki żywieniowe, pory posiłków, profil diety. Nie wolno podejmować drastycznych kuracji, ponieważ młody organizm wciąż się rozwija i potrzebuje wiele witamin, minerałów i składników odżywczych.

Gorzej sprawa wygląda z drugim aspektem, czyli ruchem. Otyłe dzieci rzadko lubią się ruszać, ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, nie wspominając o dodatkowych treningach. Zwykle zalegają przed telewizorem, konsolą czy komputerem. Przy dużej otyłości nagłe i intensywne uprawianie sportu też nie jest wskazane, ale drobne aktywności jak najbardziej. Tak naprawdę najgorsze są początki i zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej.

Amerykanie wpadli na bardzo dobrą terapię odchudzającą dla leniwych dzieci. Mianowicie jako kurację ruchową polecają… grę na perkusji. Łatwiej jest zachęcić do tego malucha, bo przecież cały czas siedzi, nie musi biegać czy się schylać. Z drugiej strony grając na perkusji cały czas pracują nogi obsługujące pedały, ręce i obręcz barkowa. Wystarczy 20 min, aby spalić 100 kalorii. Dla porównania podobne spalanie daje: 40 minut prasowania, 35 minut basenu, 30 minut spaceru z psem, 11 minut skakania na skakance. Co więcej – nawet zawodowi perkusiści nie grają koncertów dłuższych niż 1, 5-2 godziny, bo jest to na tyle obciążające fizycznie.

Gra na perkusji, oprócz walorów odchudzających, ma także aspekt muzyczny. Przecież nie chodzi o chaotyczne bębnienie, ale o wystukiwanie rytmów, więc poprawia też rytmikę i słuch muzyczny dziecka. Na pewno milej ruszać się przy dźwiękach ulubionego zespołu niż w ciszy i postękiwaniu przy ćwiczeniach.

Informacja prawna

COMMENTS