Rumień u niemowląt występuje nagle. Jest to zaczerwienienie, pojawiające się plamy na skórze i różnych partiach ciała. Jego przyczyny mogą być przeróżne, od infekcji, przez alergię pokarmową lub kontaktową aż po niewłaściwą pielęgnację skóry maluszka. Zatem czy i w jakim zakresie można zapobiec rumieniowi? Jak można go leczyć?
Infekcja przyczyną rumienia nagłego u niemowląt
Często u dzieci na twarzy pojawia się zaczerwienienie policzków. Jeśli towarzyszy temu gorączka mamy do czynienia z tzw. trzydniówką. Charakterystyczne może być również pojawienie się plamek na szyi i tułowiu. Trzydniówka to gorączka, której nie towarzyszą żadne inne objawy poza rumieniem. Powodowana jest przez wirus HHV. Leczenie obejmuje podawanie leków przeciwgorączkowych. Po ustaniu zbyt wysokiej temperatury rumień u niemowlęcia samoistnie znika i nie trzeba go traktować żadnymi maściami.
Uważaj na to co jesz w okresie karmienia
Przyczyną wystąpienia rumienia w pierwszym okresie życia może być również alergia pokarmowa. Najczęściej zaczerwienienie występuje w tym przypadku na twarzy i jest swędzące dla dziecka. Dlatego zaczyna pocierać rączkami twarz, co może powodować powstawanie ranek. W okresie karmienia piersią kobieta powinna niezwykle uważać na to co je. Przyczyną rumienia u niemowlęcia mogą być wszelakie alergie, od skazy białkowej, przez nietolerancję laktozy, aż po celiakię. Skóra alergiczna to skóra atopowa, która wymaga specjalnego traktowania. Należy ją natłuszczać i używać przepisanych przez lekarza sterydowych maści. Ponieważ skóra atopowa ma skłonność również do przesuszania się i łuszczenia, nie powinno się zapominać o przecieraniu twarzy niemowlaka, czystą przegotowaną wodą, która ma właściwości nawilżające.
Uważaj na to, z czym kontakt będzie miała skóra twojego dziecka
Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli ubranka dziecka miały kontakt z detergentem, z dużym prawdopodobieństwem wystąpi u niego rumień. Trzeba koniecznie zmienić proszek na przeznaczony dla delikatnej skóry dziecka, a także stosować przepisane przez lekarza maści. Również kąpiel może być źródłem powstania zmian rumieniowych, jeśli nastąpi reakcja alergiczna na kosmetyk, trzeba go bezzwłocznie zmienić. Podobnie w przypadku, kiedy skóra dziecka narażona jest na zbyt suche powietrze w domu bądź przegrzanie również może wystąpić rumień. Koniecznie trzeba nawilżać pomieszczenie, w którym śpi dziecko, a także nie ubierać go w zbyt wiele warstw, co jest częstym błędem młodych mam, powodującym powstawanie odparzeń i potówek na skórze. Oczywiście powodem pojawienia się zaczerwienienia może być zbyt rzadkie zmienianie pieluszek, bądź niewłaściwa pielęgnacja okolic intymnych. Poza zaczerwieniami mogą wystąpić wtedy również pęcherze. Aby do tego nie doprowadzić koniecznie trzeba wyeliminować problem za pomocą przepisanych przez lekarza maści.
Co pomoże na zaczerwienienia skóry niemowlaka?
Przede wszystkim należy używać maści zawierających alantoinę i d-pantenol. Pierwszy z tych składników przyspiesza gojenie, nawilża i sprawia, że skóra staje się wyraźnie gładsza. Z kolei d-pantenol łagodzi objawy takie jak swędzenie i pieczenie i działa przeciwzapalnie.
Inne przyczyny wystąpienia rumienia u noworodków
Rumień może wystąpić również w sytuacji, gdy dziecko zaczyna ząbkować, czyli ok. 6 miesiąca życia. Może być również wynikiem podrażnienia, np. po wyjściu na spacer w chłodny i wietrzny dzień. Oczywiście na pojawienie się zaczerwienienia wpływ na również ekspozycja na słońce. Dlatego bezwzględnie przed wyjściem dobrze jest smarować skórę twarzy dziecka kremem ochronnym. Dzięki temu zaczerwienienia nie powinny się pojawiać.
Właściwe postępowanie pielęgnacyjne i unikanie alergenów może uchronić przed pojawieniem się rumienia. Najczęściej jednak jakiejś jego formy nie da się uniknąć. Nie trzeba jednak się obawiać, gdyż przy stosowaniu maści można szybko pozbyć się zapalenia skóry u noworodka. Odpowiednio szybka reakcja skróci czas leczenia, jednak w żadnym przypadku po rumieniu nie powinny pozostać ślady.
COMMENTS