5000onon
5000onon

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Poprawnie prowadzona higiena jamy ustnej to nawyk gwarantujący zdrowy i piękny uśmiech. Zdarza się, że rodzice zastanawiają się w jaki sposób nauczyć maluchy odpowiedniej rutyny oraz nie są pewni, które produkty dedykowane pielęgnacji zębów są niezbędne na różnych etapach rozwoju dziecka. Żeby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy krótki przewodnik. Znajdują się w nim odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące rodziców.

Już od najmłodszych lat uczymy się podstawowych zachowań związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Stanowią one fundamenty, które w przyszłości nie tylko pomogą zadbać o piękny uśmiech, ale także mogą uchronić przed chorobami jamy ustnej, takimi jak na przykład próchnica. Ten rodzaj schorzenia staje się coraz powszechniejszym problemem. Dotyka dzieci w każdym wieku, od niemowlęcego, poprzez przedszkolny, szkolny i młodzieńczy. Wielu rodziców i opiekunów zadaje sobie pytanie – jak temu zapobiec? Odpowiedź na nie jest prosta, należy zatroszczyć się o to, aby pociecha przyswoiła nawyk odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej od „pierwszego ząbka”

Moment pojawienia się „pierwszego ząbka” jest idealnym czasem na wprowadzenie szczoteczki do rutyny dziecka. Najlepiej, by był to model z małą główką i miękkim włosiem, na przykład ELGYDIUM BABY. Jej rączka została wykonana z silikonowej gumy, która może służyć jako gryzak dla malucha. Ma także formę maskotki (zwierzątka), zachęcającą dziecko do jej użytkowania.

Jeśli chodzi o pasty do zębów, to wybieramy takie z fluorem 1000 ppm. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami do 3 roku życia, a zwłaszcza u dzieci, które jeszcze nie wypluwają, stosujemy śladową ilość pasty, tj. ziarenko ryżu dwa razy dziennie[1].

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat

Maluchy w tym przedziale wiekowym powinny myć zęby pod nadzorem rodziców i z ich pomocą – dwa razy dziennie. Zaleca się także, aby dzieci korzystały z przystosowanych do ich wieku akcesoriów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, zaokrągloną główkę oraz trzonek, który zapewnia komfort podczas trzymania przez dziecko. Te wymagania spełniają modele ELGYDIUM Kids oraz Monster. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maluchom wygodę oraz dobrą zabawę. Na uchwytach znajdują się maskotki lub wesołe potwory, a przyssawka gwarantuje dziecku frajdę podczas mycia zębów oraz pozwala na odstawienie szczoteczki na płaską powierzchnię.

Warto również zwrócić uwagę na pasty. Te powinny zachęcać dziecko do wypracowywania odpowiednich nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Można sięgnąć po smakowe, takie jak ELGYDIUM Kids orzeźwiająca truskawka lub ELGYDIUM Kids malinowo – truskawkowa. Mają one postać żelu, który wspomaga remineralizację szkliwa, by chronić zęby przed próchnicą. Ponadto, zawierają dawkę fluoru dostosowaną do potrzeb tej grupy wiekowej, czyli wspomniane wcześniej 1000 ppm jonów fluoru. W przedziale wiekowym od 3 do 6 roku życia, ilość pasty na szczoteczce powinna odpowiadać wielkości ziarenka groszku[2].

Od 6. roku życia można wprowadzać do rutyny dziecka nitkę oraz płyn do płukania. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy jest to dobry moment, to warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty – dentysty lub pediatry.

Mieszane uzębienie. Dzieci w wieku 7-12 lat

Już od około 6 roku, pociechom zaczynają wypadać zęby mleczne – siekacze. Natomiast pomiędzy 9-12. rokiem życia dzieci tracą mleczne kły i trzonowce. Zastępują je zęby stałe. Taki stan nazywamy tzw. uzębieniem mieszanym. Charakteryzuje się ono obecnością w jamie ustnej zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Trwa przez kilka lat i wymaga odpowiedniego prowadzenia higieny jamy ustnej.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z uzębieniem mieszanym, należy zadbać o to, aby dziecko posiadało odpowiednie akcesoria, czyli szczoteczkę dedykowaną pielęgnacji zębów mieszanych. Dobrze jeśli włosie takiej szczoteczki zaprojektowano w taki sposób, aby precyzyjnie doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł. Przykładem szczoteczki jest model ELGYDIUM Junior. Jej włosie stworzono w taki sposób, aby jeszcze dokładnej doczyszczać miejsca trudno dostępne takie jak okolice przestrzeni międzyzębowych czy linię dziąseł.

W przypadku kształtowania poprawnych nawyków higieny jamy ustnej u najmłodszych ważną rolę odgrywa wsparcie rodzica lub opiekuna.  Dzieci w wieku 8 – 10 lat, a czasem nawet i 12, podczas szczotkowania zębów wymagają pomocy osób starszych. W przeciwnym razie zabieg ten będzie nieefektywny i może sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł.

________________

Pierre Fabre Oral Care

Firma powstała w 1960 r., jest jednym z czołowych przedsiębiorstw na rynku produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Pierre Fabre Oral Care zawiera portfolio znanych marek, takich jak ELUDRIL, ELGYDIUM CLINIC i ELGYDIUM, ELUGEL, PANSORAL.

Dystrybutor:

Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.

  1. Belwederska 20/22, 00-762 Warszawa

tel.: 22 559 63 00, fax: 22 559 63 59

e-mail: [email protected]

PFM63/2022

Kontakt dla mediów:

Si Media

Kamila Cichocka

Senior Account Executive

[email protected]

kom. 664 048 970

[1] https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2016/01/PTSD_Wytyczne_na_temat_indywidualnej_profilaktyki_fluorkowej.pdf

[2] https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2016/01/PTSD_Wytyczne_na_temat_indywidualnej_profilaktyki_fluorkowej.pdf

Informacja prawna

COMMENTS