5000onon
5000onon

Puzzle 3d – kreatywna rozrywka dla małych i dużych

Puzzle 3d – kreatywna rozrywka dla małych i dużych

Puzzle 3D możemy spotkać niemal w każdym sklepie z zabawkami kreatywnymi. Co sprawia, że te puzzle są wyjątkową zabawą dla dużych i małych? Dzięki puzzlom 3D możemy zbudować trójwymiarową konstrukcję – nie potrzebne są nam do tego ani specjalne kleje, ani narzędzia. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości, by z rozsypanki elementów powstało coś zachwycającego. Dziś opowiemy Wam, dlaczego warto układać puzzle 3D, oraz jakie zestawy puzzli znajdziemy na sklepowych półkach.

Dlaczego puzzle 3D są takie fajne?

Układanie puzzli 3D to nie tylko świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych, lecz także fantastyczny trening dla mózgu. Z zabawy tym rodzajem puzzli płynie wiele korzyści. Zacznijmy od najważniejszej z nich. Jak już powiedzieliśmy, układanie puzzli ma bardzo pozytywny wpływ na naszą sprawność umysłową, stymuluje bowiem obie półkule mózgu. Prawą, która odpowiada za wyobraźnię i kreatywne myślenie, oraz lewą, w której króluje logika. Budowanie konstrukcji 3D angażuje obie półkule, gdyż wymaga zarówno pomysłowości, jak i zdolności analitycznych. Podczas zabawy stwarzamy coś kreatywnego i oryginalnego (prawa półkula) oraz analizujemy kolejność układania poszczególnych elementów (lewa półkula). Dzięki temu puzzle są uniwersalne – wspomogą dzieci w prawidłowym rozwoju, a starszym osobom pomogą zachować lepszą sprawność umysłową i obniżą ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Na czym polega roli puzzli 3D w rozwoju dziecka?

Po pierwsze, układanie puzzli 3D uczy naszą pociechę relacji przestrzennych. W ten sposób możemy nauczyć malucha rozróżniania strony prawej i lewej oraz relacji góra – dół, a także zaznajomić je z podstawowymi prawami fizyki – twierdzi Magdalena Jurkitewicz ze sklepu z zabawkami AleMaluch.pl. Jak dopasować do siebie elementy, by nasza budowla nie rozpadła się ani nie przechyliła się za bardzo w jedną stronę? Dla malucha to nie jest tak oczywista sprawa, lecz zagadka wymagająca niezłego główkowania i znajdywania rozwiązań drogą prób i błędów.

Kolejną zaletą puzzli 3D jest ich pozytywny wpływ na rozwijanie sprawności manualnej. Zestawy puzzli przeznaczonych dla małych dzieci mają duże elementy, które są wygodne do chwytania. Dzięki temu maluch uczy się chwytać fragmenty puzzli i dopasowywać je do siebie. W ten sposób dziecko ćwiczy sprawność rączek i coraz pewniej posługuje się różnymi przedmiotami.

Ponadto układanie puzzli to okazja do wyciszenia się i skupienia na jednej czynności przez długi czas, dlatego wspólne budowanie konstrukcji trójwymiarowych z pociechą pomoże jej rozwijać koncentrację. Natomiast możliwość wyciszenia się jest bardzo cenna dla dzieci, które nadto rozpiera energia, a w związku czym łatwo się dekoncentrują. Spokojne układanie puzzli pozwala poradzić sobie z nadmiarem bodźców – czy to dźwiękowych, czy wizualnych.

Co i jak układać?

Na sklepowych półkach (i w katalogach sklepów internetowych) znajdziemy ogromny wybór puzzli 3D. Zestawy różnią się liczbą elementów, stopniem trudności i tematyką. Możemy układać wspaniałe zabytki z całego świata – chociażby Bramę Brandenburską, Wieżę Eiffla, Koloseum, Big Bena, Krzywą Wieżę w Pizie – najróżniejsze pojazdy, w tym samochody, czołgi, samoloty, a nawet roboty i statki kosmiczne, np. marki Cubic Fun. Wielbiciele podróży morską mogą ułożyć zapierające dech w piersiach okręty i żaglowce z różnych epok. A osoby lubiące dreszczyk emocji z pewnością ucieszy możliwość złożenia własnego dinozaura. Dzięki temu możemy stworzyć niepowtarzalną kolekcję puzzli 3D, które staną się ozdobą
domu.

Zanim rzucimy się w wir układania – czy to samemu, czy z pociechą – pamiętajmy o wyborze odpowiedniego zestawy puzzli 3D. Na początek kupmy prosty zestaw, dzięki któremu zaznajomimy się z układaniem puzzli 3D, a następnie sięgajmy po coraz większe i bardziej skomplikowane zestawy.

Jeśli kupujemy puzzle dla dziecka, to zwróćmy uwagę na wielkość elementów – zbyt małe mogą być za trudne dla malucha i niebezpieczne ze względu na ryzyko połknięcia drobnych fragmentów.

Autorka: Dominika Dubielecka

Informacja prawna

COMMENTS