Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ogromną rolę w naszym organizmie odgrywają hormony. Dla niektórych pojęcia takie jak estradiol, testosteron, progesteron, estrogen, TSH czy androgeny może nie wiele mówią, ale w rzeczywistości te obco brzmiące słowa regulują całą naszą gospodarkę i wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie.
W czasie ciąży każdy lekarz prowadzący pacjentkę zaleca wykonanie szeregu badań, które musi bezwzględnie zrobić, aby lekarz miał pełny obraz zdrowia swojej pacjentki i tym samym mógł na czas reagować na wszelkie nieprawidłowości, które powstają w organizmie przyszłej matki.
Oprócz podstawowych badań do których możemy zaliczyć morfologię, OB, badanie moczu są również wykonywane badania hormonów. Oznaczanie poziomu TSH jest niezwykle istotne nie tylko dla kobiet które są w ciąży, ale również dla tych, które ją dopiero planują. Mało z nas ma świadomość, że problem z tym hormonem może kobiecie utrudnić zajście lub donoszenie ciąży.
Czym zatem jest TSH i jaki ma wpływ na organizm kobiety?
Hormon ten określany jest jako tyreotropowy. Jest hormonem tarczycy i za jego wytwarzanie odpowiada przysadka mózgowa. Jego badanie lekarz zleca kobiecie zwłaszcza gdy ma podejrzenie, że mogło dojść do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Jaki jest idealny poziom TSH dla kobiet w ciąży?
Poziom ten różni się w zależności od trymestru ciąży i tak w pierwszym trymestrze jego wartość mieści się w przedziale od 0, 01 do 2, 32 mlU/l, w drugim między 0, 1 i 2, 35 mlU/l, a w trzecim między 0, 1 a 2, 65 mlU/l.
Jak interpretować wyniki?
Niskie TSH świadczy o nadczynności tarczycy, a wysokie o niedoczynności. Zarówno ta pierwsza jak i druga sytuacja jest niekorzystna dla kobiety w ciąży. Wahania tego hormonu mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub nieprawidłowego rozwoju płodu.
Jakie symptomy mogą świadczyć o problemach z tarczycą?
Szybki spadek wagi, drżenia ciała, biegunki czy rozdrażnienie mogą świadczyć o nadczynności. Z kolei niskie libido, suchość skóry, wzrost wagi i temperatura poniżej przeciętnej to oznaki niedoczynności tarczycy.
Jak leczyć „chorą” tarczycę w ciąży?
Jeśli kobieta ma stwierdzone problemy z tarczycą koniecznie musi przyjmować leki, które uregulują wytwarzanie hormonów. Istotne i niezbędne w procesie prawidłowej diagnozy i dawkowania leków jest regularne, zwykle w odstępach 4-6 tygodniowych, badanie powyższych hormonów. Tylko odpowiednie i rozpoczęte leczenie na czas da oczekiwane rezultaty.

COMMENTS