5000onon
5000onon

Czytanie dziecku najlepiej zacząć już w ciąży!

Czytanie dziecku najlepiej zacząć już w ciąży!

W momencie kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, to chcesz już wszystko robić jak najlepiej dla swojego dziecka. Odpowiednio szykujesz wyprawkę, dowiadujesz się jakie sprzęty będą Wam najbardziej przydatne w tych pierwszych miesiącach, czytasz o najnowszych zaleceniach lekarskich oraz zbierasz wiedzę na temat pielęgnacji najmłodszych. Jest jednak jedna rzecz, którą możesz zacząć praktykować właśnie kiedy jesteś jeszcze w ciąży, a później kontynuować tę czynność już po narodzinach swojego maluszka. Jeśli zastanawiasz się co to za czynność, to już odpowiadam – to czytanie maluchowi.

Dlaczego zacząć czytanie dziecku będąc jeszcze w ciąży? 

Będąc w ciąży czytaj na głos jak najwięcej książek i książeczek skierowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W ten sposób Twój maluszek zacznie przyzwyczajać się do Twojego głosu, dzięki czemu po przyjściu na świat słysząc właśnie Twój głos poczuje się bezpiecznie i pewnie w otaczającym go nowym świecie. Poza tym dzięki takiemu czytaniu w ciąży możesz już budować więź ze swoim maluchem – dzieci często słysząc dany tembr głosu mamy reagują na niego będąc w brzuchu i w ten sposób możesz zauważyć, w których momentach podczas czytania Twoje dziecko jest najbardziej aktywne.

Czytanie książek najmłodszym jest dobrym rytuałem! 

Wiele mówi się o tym, że małym dzieciom do funkcjonowania potrzebne są rytuały – czyją się wtedy o wiele bezpieczniej i pewniej w otaczającym ich świecie. Już od pierwszych dni życia maluszka możesz wprowadzić rytuał czytania bajek o określonej porze dnia czy pokazywania książeczek z obrazkami i opowiadania swojemu niemowlęciu, co się na nich znajduje. Dzięki takiemu podejściu Twoje dziecko będzie mogło w ten sposób poznawać otaczający je świat. Aby bardziej zaciekawić malucha do samodzielnego czytania, to warto zakupić specjalne książeczki sensoryczne. Posiadają one między innymi szeleszczące strony czy też przyczepiane na rzep pewne elementy, co bardzo podoba się niemowlętom i zachęca je do dalszej zabawy.

Informacja prawna

COMMENTS