5000onon
5000onon

Biały szum, szum suszarki i inne dźwięki jako pomoc przy usypianiu dziecka

Biały szum, szum suszarki i inne dźwięki jako pomoc przy usypianiu dziecka

Rodzice często zastanawiają się nad sposobem szybkiego i łagodnego usypiania swoich pociech, ponieważ szybkie zapadnięcie w bezstresowy sen dziecka będzie sprzyjać zarówno rodzicom, jak i maluszkom.

Biały szum

Powstaje wiele urządzeń, które wydobywają tzw. biały szum. To dźwięki wydobywające się z różnego typu sprzętu domowego, np. szum suszarki czy dźwięk odkurzacza. Niestety, wielu sceptycznie podchodzi do tego rodzaju usypiania dzieci, ponieważ spotkać można wiele negatywnych opinii na ten temat. Skazywanie dziecka na długie wysłuchiwanie jednolitego odgłosu może niekorzystnie wpływać na jego rozwijający się mózg, a dokładnie na mowę i słuch. Jeśli zdecydujemy się na używanie tego typu urządzeń, to trzeba pamiętać, że:

  • nie należy przekraczać granicy dźwięku 50 dB;
  • warto zasięgnąć porady lekarza;
  • należy używać tylko podczas usypiania dziecka;
  • należy umieścić urządzenie w pewnej odległości od dziecka (nie kłaść tuż przy uchu maluszka).

Lepiej jednak poświęcić dziecku swoją uwagę i na przykład pośpiewać mu lub poczytać, a z urządzeń szumiących korzystać tylko w ostateczności.

Muzyka usypiająca dla dzieci

Dzieci, zwłaszcza noworodki, uwielbiają słuchać muzyki. Warto wybierać melodyczne piosenki charakteryzujące się niezbyt szybkim tempem. Dobrym przykładem jest muzyka klasyczna. Powstało wiele piosenek tego gatunku muzycznego, które znakomicie nadawałyby się dla dzieci. Usypianie niemowlaka stałoby się niewątpliwie dużo łatwiejsze, kiedy w tle rozbrzmiewałaby harmonijna muzyka. Warto zwrócić ponownie uwagę, że dla dzieci głośność odtwarzania muzyki nie powinna być zbyt wysoka (czyli nie powinna przekraczać 50 dB).

Szumiące misie

Jedną z najpopularniejszych metod pomagania dziecku w zapadaniu w sen są szumiące misie. Szum dla niemowląt jest w pewnym stopniu sztucznym powrotem do łona matki, gdzie takie warunki im towarzyszyły i pomagały się uspokoić. Według producentów szumiące misie nie tylko usypiają, ale także uspokajają płaczące maluszki. Pluszaki są zazwyczaj wykonane z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału i potrafią wybrzmiewać różnymi szumami – wszystko zależy od ustawienia i rodzaju misia. W internecie można znaleźć wiele opinii na ich temat, więc każdy zainteresowany kupnem powinien znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym, czy szum dla dzieci jest odpowiedni.

Organizm człowieka regeneruje się najszybciej w momencie, kiedy nie dociera do niego żaden bodziec z zewnątrz. Wszystkie urządzenia wspomagające usypianie dziecka powinny być używane tylko do momentu zapadnięcia w sen naszej pociechy. Dlatego niektóre zabawki są wyposażone w specjalny czujnik zaśnięcia dziecka. Gdy dziecko zaśnie, urządzenia te wyciszają się i przechodzą w stan czuwania.

Podsumowanie

Każdy rodzic powinien sam najlepiej wiedzieć, co dla jego dziecka będzie najodpowiedniejsze. Najważniejsze, by poznać całkowicie swoje dziecko i zwrócić jak najszybciej uwagę, jak reaguje ono na poszczególne dźwięki pochodzące z domowych urządzeń lub z otaczającego nas świata. Dla jednego dziecka szum odkurzacza przy usypianiu może sprzyjać o wiele bardziej niż u innego maluszka. Na rodzica spada pełna odpowiedzialność, aby zdecydować, jaka metoda jest stosowna podczas zasypiania dziecka, a następnie ustalić optymalny czas jej wykorzystywania.

Informacja prawna

COMMENTS