5000onon
5000onon

Dlaczego warto dać dziecku zwierzątko

Dlaczego warto dać dziecku zwierzątko

Prawie każde dziecko marzy o tym, by mieć w domu własne zwierzątko. Dla dorosłych oznacza to dodatkowe obowiązki, rodzice mają wiele obaw, czy dziecko będzie w stanie odpowiednio zaopiekować się zwierzęciem.

Obecność zwierzęcia w domu przynosi wiele korzyści. Dziecko uczy się odpowiedzialności, opiekuńczości, cierpliwości. Pupila trzeba nakarmić, posprzątać po nim, pielęgnować go, w przypadku posiadania psa wyjść z nim na spacer. Posiadanie zwierzęcia w domu sprawia, że dziecko uczy się empatii, staje się bardziej wrażliwe na krzywdę zwierząt i ludzi.

Dziecko uczy się, że krzywdzenie zwierzęcia sprawia, że zwierzę cierpi. Uczy się, że zwierzę to nie zabawka, ale żywa istota, która czuje, o którą trzeba dbać, dla której czasem trzeba podjąć wyrzeczenia, np. zmienić wakacyjne plany.

W obecności czworonoga dzieci rozwijają się szybciej zarówno w sferze ruchowej, jak i emocjonalnej i społecznej. Stają się bardziej otwarte, łatwiej i szybciej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Dzieci posiadające zwierzęta nie czuja się samotne, gdy rodzice muszą wyjść z domu, mają do kogo się odezwać.

Przemyślmy dobrze swoją decyzję

Decyzja o wyborze zwierzęcia powinna być starannie przemyślana. Nie powinna być podejmowana pochopnie, pod wpływem chwili. Najlepiej przedyskutować z dzieckiem, o jakim zwierzątku marzy. Najczęściej dzieci pragną mieć puchatego zwierzaka do przytulania i głaskania.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że malutki rozkoszny kotek wyrośnie na dużego kota, który nie zawsze będzie miał ochotę na zabawę z dzieckiem. Mały, słodki piesek też wyrośnie na dorosłego psa, który nie zawsze będzie chciał być przytulany. Należy też rozważyć kwestie finansowe i koszty utrzymania naszego pupila.

Decydując się na przyjęcie zwierzęcia pod swój dach należy kierować się wiekiem dziecka. Dopiero dzieci w wieku szkolnym potrafią właściwie zaangażować się w opiekę nad czworonogiem.

Zwierzętami najczęściej wybieranymi  do naszych domów są psy i koty. Z tymi zwierzętami jest największy kontakt. Koty załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu, trzeba zapewnić im tylko kuwetę z czystym żwirkiem, kota można zostawić też samego na cały dzień, jeśli zostawimy mu wystarczającą ilość karmy i wody. Głównymi obowiązkami osób posiadających koty jest regularne sprzątanie kuwety i podawanie dobrej jakości karmy.

Pies wymaga kilku spacerów dziennie. Elementami wyprawki dla psa są: smycz, obroża, legowisko oraz regularnie kupowana karma dla psa. Oczywiście każde zwierzę może zachorować i wtedy trzeba się liczyć z wydatkami na wizyty u weterynarza i leki.

Informacja prawna

COMMENTS