Publiczne przeklinanie jest wyrazem nieprzestrzegania savoir vivru. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że dzieci podpatrują dorosłych i często powtarzają niecenzuralne wyrazy. Przeważnie nie znają nawet ich znaczenia, jednak kiedy słyszą je w ustach dorosłych, wydają się być dla nich czymś ciekawym, bądź zakazanym, dlatego chętnie je powtarzają. Częstym błędem jest mówienie dziecku, że dorośli mogą przeklinać, a dzieci nie. Wtedy tym bardziej zachęca się dziecko do używania przekleństw, zwłaszcza wtedy kiedy jest złe bądź chce na siebie zwrócić uwagę.
Przykład idzie z góry – nie przeklinaj przy dziecku
Przeklinanie u dzieci często wiąże się z naśladowaniem rodziców, bądź innych członków rodziny. W pewnym wieku są one bardzo podatne na branie przykładu ze starszych, niestety także naśladowanie niewłaściwych zachowań. Dlatego nawet kiedy jesteśmy zdenerwowani nie powinniśmy używać przy dziecku przekleństw, gdyż będzie to budowało w nim poczucie, że w sytuacji stresu, niepowodzenia czy złości można wypowiadać takie słowa.
Przekleństwa w ustach dzieci – jak sobie z nimi radzić?
Co zrobić jeśli dziecko na ulicy bądź w swoim otoczeniu usłyszy przekleństwo i będzie je powtarzać? Można zignorować ten fakt, jeśli dziecko nie zdaje sobie sprawy co mówi, prawdopodobnie szybko o tym zapomni lub jeśli zobaczy, że nie wywołuje to reakcji zrezygnuje z wypowiadania go. Kiedy jednak sytuacja się powtórzy, warto wyjaśnić mu, że wypowiadanie takich słów jest niewłaściwe i jest źle odbierane przez inne osoby, które mogą poczuć się dotknięte. Jeśli to nie skutkuje i dziecko, w sytuacjach kiedy jest złe, używa niecenzuralnych słów można zastosować metodę kary, w postaci zabronienia mu czegoś co lubi robić na jakiś czas, póki nie nastąpi poprawa. Inną metodą jest zamiana niecenzuralnych słów na takie, które nie są uważane za obelżywe, jak kurka wodna czy motyla noga. Takie podejście sprawdzi się zarówno u małych, jak i większych dzieci, zwłaszcza, jeśli również dorośli w ich towarzystwie nie będą używać niecenzuralnych wyrazów.
Przekleństwa u dzieci stają się plagą, gdyż obelżywe słowa mogą usłyszeć zarówno w przedszkolu, szkole, na ulicy czy w telewizji. Warto więc zwracać uwagę dziecku, kiedy ktoś przeklnie, że takie zachowanie jest wyrazem złego wychowania albo niewłaściwego odreagowania frustracji. Trzeba również pamiętać, że dziecko często przeklina aby zwrócić na siebie uwagę, nie można zatem zaniedbywać kontaktu z nim, nawet kiedy jest się bardzo zapracowanym. Wspólne aktywności i zajęcie dziecku czasu, może skutecznie oduczyć je przeklinania, gdyż nie będzie miało ku temu chęci.
COMMENTS