5000onon
5000onon

Grenlandia – niesamowite chwile na największej wyspie świata

Grenlandia – niesamowite chwile na największej wyspie świata

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że Grenlandia mimo geograficznego położenia w Ameryce Północnej, pod względem politycznym należy do kraju europejskiego – Danii. Wbrew przyjętej nazwy „Greenland”, Grenlandia pokryta jest zielenią tylko w 15%, resztę wyspy stanowi lądolód. Zastanawiasz się jakie tajemnice skrywa jeszcze ta niezwykła wyspa? Z pewnością dowiesz się, podziwiając jej naturalne piękno osobiście!

Kangerlussuaq

Niewielkie miasto zamieszkiwane przez 500 stałych mieszkańców. Mimo że nie jest stolicą Grenlandii, posiada największe lotnisko na wyspie, a zarazem jedyne, które może przyjmować samoloty pasażerskie. Przyczyna leży w wydarzeniach historycznych; lotnisko powstało podczas II wojny światowej za sprawą armii USA. Miało to miejsce podczas utracenia przez Danię kontroli nad Grenlandią. Panująca wówczas technologia nie umożliwiała bezpośrednich lotów między kontynentami, a ze względu na swoje położenie, Grenlandia była dobrym przystankiem na lądowanie. Od 1992 roku lotnisko przyjmuje loty cywilne na „pełny etat”. Krajobrazy, jakie na żywo można podziwiać w Kangerlussuaq na długo pozostają w pamięci. Niewielkie domki umiejscowione na zielonych terenach, kontrastujących z wielkimi, białymi wzgórzami, są widokiem bardzo niespotykanym i wyjątkowym. Podczas pobytu w Kangerlussuaq można liczyć na spotkanie wołów piżmowych, a także lisów polarnych, które zamieszkują lodowe obszary.

Nuuk

Największe miasto i zarazem stolica Grenlandii. Nuuk położone jest nad cieśniną Davisa, 250 kilometrów na południe od koła podbiegunowego. Odwiedzenie tego miasta umożliwi zbliżenie się do świata, w jakim żyją jego mieszkańcy. Nie zabraknie tu wielu barwnych budynków idealnie wtapiających się w scenerię i klimat terenu. W tle nierozerwalnie towarzyszą nieziemskie widoki ogromnej góry pokrytej lodem – Sermitsiaq. W zwiedzaniu tego malowniczego miejsca możemy liczyć na pomoc przewodnika, który oprowadzi nas po najciekawszych, niewidocznych gołym okiem zakątkach. Jak każda stolica, również Nuuk posiada swoje Muzeum Narodowe, które zawiera wiele historycznych skarbów związanych z Grenlandią i jej kulturą.

Sisimiut

Drugie co do wielkości miasto Grenlandii, zamieszkiwane przez ponad 5 tysięcy mieszkańców; liczba mieszkańców stale wzrasta. Posiada własną linię autobusów, port lotniczy łączący Sisimiut z portem lotniczym w Nuuk oraz w Kangerlussuaq. W mieście znajdują się również port rybacki, port handlowy oraz ośrodek rybnego przetwórstwa. Sisimiut jest idealnym miejscem do odprężających spacerów i rozkoszowania się naturą.

Ilulissat

Trzecie co do wielkości miasto Grenlandii oraz główny ośrodek turystyczny wyspy. Mieszkańcy miasta pracują przede wszystkim w przetwórstwie ryb i krewetek oraz w obszarze turystyki. Ilulissat leży 2 kilometry na północ od ujścia fiordu Ilulissat do zatoki Qeqertarsuup Tunua. U jego nasady leży Sermeq Kujalleq (Jakobshavn Isbræ) – lodowiec, który przesuwa się najszybciej na świecie. Codziennie przemieszcza się o około 19 metrów w kierunku zachodu. Jednocześnie dochodzi do odłamywania się od niego dużych gór lodowych. Ich fragmenty ponad powierzchnią wody wznoszą się nawet do 150 metrów. Przebywając w Ilulissat obowiązkowym punktem wycieczki jest odwiedzenie starej osady Sermermiut tuż przy ujściu fiordu Ilulissat, umożliwiającej obserwację punktu, w którym góry lodowe zatrzymały się na morenie, nie mogąc przesuwać się dalej. W 2004 roku fiord wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowymi opcjami, z jakich można skorzystać w Ilulissat są podróżowanie w psich zaprzęgach, odwiedzenie muzeum jednego z najbardziej znanych mieszkańców Grenlandii – Knuda Rasmussena, który zajmował się badaniem Arktyki. Do wyboru są również: przelot samolotem nad fiordem Ilulissat, wieczorny rejs w otoczeniu gór lodowych, podziwianie lodowców z poziomu wody na wycieczce kajakami, czy rejs po Disko Bugt umożliwiający obserwację wielorybów – żyje tu aż 15 gatunków.

Lodowiec Eqi

Lodowiec znajduje się 80 kilometrów od miasta Ilulissat. Zaliczany jest do grupy lodowców najbardziej aktywnych na wyspie. Podróżując na Lodowiec Eqi można doświadczyć widoku odłamywania się jego fragmentów, z których kolejno powstają góry lodowe. Lodowiec mierzy około 200 metrów wysokości, szerokością obejmując ponad 3 kilometry. Podczas rejsu można odpocząć, podziwiając piękno gór w całości pokrytych lodem. Trasa prowadzi do punktu, gdzie czoło lodowca trafia do morza.

 

Grenlandia skrywa w sobie wiele tajemnic, a jeszcze więcej tworzy z każdym dniem. Jeśli jesteś gotowy na niezapomnianą przygodę swojego życia, nie zwlekaj i rozpocznij swoje odkrycia!

Informacja prawna

COMMENTS