5000onon
5000onon

Zabytki Lublina – co warto zobaczyć?

Zabytki Lublina – co warto zobaczyć?

Lublin jest malowniczym miastem o wielowiekowej historii, które kusi mnóstwem zabytków i innych atrakcji turystycznych. Co warto tutaj zobaczyć?

Zwiedzanie Lublina może być fascynującą podróżą przez wiele epok. Na turystów czekają tutaj zabytki z okresu średniowiecznego, ale również te znacznie nowsze, ale także fascynujące i pociągające. Jako że Lublin znajdował się na pograniczu zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa, widać tutaj wielokulturowe bogactwo tworzące unikatową duszę miasta.

Zamek Lubelski

Chyba najbardziej znany zabytek Lublina, który położony jest u zbiegu rzek Czechówki i Bystrzycy. Został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Aktualnie można oglądać tutaj także zbiory Muzeum Lubelskiego z interesującymi eksponatami i dziełami sztuki.

Archikatedra Lubelska

Kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, który został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują bogate polichromie i wyposażenie świątyni.

Kaplica Trójcy Świętej

Położona na Wzgórzu Zamkowym, ta pochodząca z XIV wieku świątynia uznawana jest za jedną z najważniejszych w Lublinie. Posiada wartościowe rusko-bizantyńskie malowidła.

Baszta Zamkowa – Donżon

To romańska wieża obronna, która jest najstarszym budynkiem położonym na Wzgórzu Zamkowym. Została wybudowana już w pierwszej połowie XIII wieku. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Stare Miasto

Stare Miasto w Lublinie zachwyca swoim średniowiecznym charakterem i bogactwem różnorodnych kamienic. Wędrówka uliczkami Starego Miasta przynosi wiele interesujących obserwacji.

Bramy w Lublinie

Lublin znany jest też ze swoich bram w fortyfikacjach. Na uwagę zasługują głównie Brama Grodzka, a także Brama Krakowska, które przyciągają uwagę swoją architekturą.

To tylko wybrane zabytki w Lublinie – jest ich znacznie więcej. Można także znaleźć odpowiednie miejsce dla rodziny w Lublinie, w którym można miło spędzić czas wraz z dziećmi. Lublin zaprasza każdego spragnionego wyjątkowych widoków i przeżyć!

Informacja prawna

COMMENTS