5000onon
5000onon

Jaką trampolinę wybrać dla dziecka na plac zabaw?

Jaką trampolinę wybrać dla dziecka na plac zabaw?

Nawet te najmniejsze umożliwiają wykonywanie wysokich skoków, piruetów w powietrzu i innych akrobacji. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu rzadkość na publicznych obiektach rekreacyjnych, dziś – ich niemal obowiązkowy element… Trampoliny na plac zabaw! Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny, ile to może kosztować i jaki rozmiar trampoliny dla dziecka będzie optymalny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?

Kolor i kształt trampoliny na plac zabaw oczywiście mają niebagatelne znaczenie. Musimy przecież dopasować jej design do pozostałych elementów wyposażenia, a ponadto trafić w dziecięce gusta. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. A zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny? Przede wszystkim na jakość wykonania, zastosowane materiały i obecność zabezpieczeń.

Warto kierować się również renomą danego producenta, nawet jeśli oznacza to poniesienie nieco większych wydatków. Trampoliny na plac zabaw powinny być wykonane z nietoksycznych i zapewniających komfort użytkowania tworzyw, w przypadku maty do skakania istotne są właściwości antypoślizgowe. Bezpieczeństwo każdego urządzenia zabawowego instalowanego w miejscu publicznym musi być ponadto potwierdzone certyfikatem zgodności z europejską normą PN-EN 1176.

Jaką trampolinę kupić dla dziecka?

Wybierając trampoliny na plac zabaw, zwróćmy uwagę na kwestie techniczne, przede wszystkim wymiary oraz maksymalne dopuszczalne obciążenie. Zdarza się, że producent w opisie danego urządzenia podaje również informacje o zalecanym wieku użytkowników.

Często zastanawiamy się także, jaki rozmiar trampoliny dla 2 dzieci będzie najlepszy, jaki dla 3, a jaki dla jednego dziecka. Niestety, czasami rzeczywistość weryfikuje nasze plany. Może się okazać, że mamy za mało dostępnej przestrzeni na placu zabaw, żeby umieścić na nim dużą trampolinę, albo wymiary działki okazują się na tyle niestandardowe, że trudno byłoby ją zmieścić z zachowaniem wszystkich wymaganych odległości od innych obiektów. Rozwiązaniem może być montaż kilku mniejszych trampolin w różnych miejscach placu zabaw zamiast jednej większej.

Jaki rozmiar trampoliny dla dziecka?

Gdy zastanawiamy się, jaką trampolinę wybrać, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy właśnie jej rozmiar. Jeśli trampolina ziemna na plac zabaw będzie używana głównie przez starsze dzieci, to powinna być nieco większa niż ta przeznaczona dla maluchów. Warto również rozważyć, czy lepiej zakupić kilka trampolin jednoosobowych czy na przykład jedną lub dwie dwuosobowe.

Jak zmierzyć średnicę trampoliny?

Kiedy już wiemy, jaki rozmiar trampoliny dla dziecka jest nam potrzebny, nadchodzi pora, by wybrać konkretny model. Tu jednak łatwo można się zagapić lub źle zrozumieć opis producenta, no bo właściwie jak zmierzyć średnicę trampoliny?

Zwykle podawane są wymiary całej trampoliny mierzone po zewnętrznej stronie, to znaczy razem z obudową. Tymczasem wiele osób sądzi, że chodzi o długość i szerokość bądź średnicę samej maty do skakania. A różnica między oboma tymi wymiarami może być dosyć znaczna. Trampolina ziemna na plac zabaw zwykle ma dość szeroką obudowę z bezpiecznego tworzywa, którego zadaniem jest ochrona dziecka przed niebezpiecznymi następstwami upadków i nieudanych skoków.

Jaki rozmiar trampoliny dla 2 dzieci?

Kilkuosobowa trampolina ziemna na plac zabaw musi umożliwiać bezpieczne i komfortowe korzystanie z niej, bez ryzyka wpadania na siebie podczas wykonywania skoków i akrobacji. A zatem jaki rozmiar trampoliny dla 2 dzieci będzie optymalny? Wydaje się, że co najmniej jedna krawędź trampoliny prostokątnej  powinna mieć min. 2 m długości. Jeśli chodzi o modele okrągłe, zaleca się średnicę przynajmniej 2,5 m.

Jaka trampolina na plac zabaw?

Dwa podstawowe rodzaje to trampolina ogrodowa (montowana na stelażu z ochronną siatką) oraz trampolina ziemna. Na plac zabaw w miejscu publicznym nadaje się tylko ten drugi typ, ponieważ jest na stałe montowany w podłożu. Jeśli chodzi o możliwość wykonywania skoków, obie trampoliny są w stanie zapewnić dzieciom (a często także dorosłym) niesamowitą frajdę. Co więcej, trampoliny mocowane w ziemi charakteryzują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Trampolina ziemna na plac zabaw

Wiemy już, jaką trampolinę wybrać na plac zabaw. Modele montowane w ziemi mogą mieć różne kształty, do najpopularniejszych należą kwadratowe i prostokątne, ale spotykamy też okrągłe czy na przykład sześcioboczne. Wybór konkretnej formy zwykle jest podyktowany względami estetycznymi, gdyż nie ma bezpośredniego przełożenia na funkcjonalność trampoliny.

Ile kosztują trampoliny dla dzieci?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują trampoliny. Ich cena będzie uzależniona nie tylko od wielkości, rodzaju, zastosowanych tworzyw czy jakości wykonania. W grę wchodzą również czynniki, takie jak koszty transportu trampoliny na wskazane miejsce i jej montażu. Z reguły kupuje się ją w zestawie z innymi urządzeniami zabawowymi i wówczas te koszty rozkładają się inaczej.

Pamiętajmy również, że na publicznych placach zabaw istnieje obowiązek instalowania wyłącznie wyposażenia, które posiada odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Urządzenia certyfikowane będą miały wyższe ceny i jest to naturalne, biorąc pod uwagę większe koszty poniesione przez producenta.

Wiele firm w ogóle nie podaje cen na swoich stronach internetowych, gdyż wyposażenie placów zabaw wyceniane jest indywidualnie. Takie podejście stosuje na przykład lubelska firma Active Line. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztują trampoliny, które Ci się spodobały, skontaktuj się z producentem. Pracownicy nie tylko pomogą Ci wybrać najlepszy rodzaj trampoliny na plac zabaw, ale też przygotują szczegółową wycenę.

Podsumowanie

Wiedząc, na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny, możemy stworzyć dla dzieci bezpieczne miejsce beztroskiej zabawy, której wspomnienia pozostaną z nimi na długie lata. Najważniejsze, by wybrać produkt o odpowiednich wymiarach od zaufanego producenta.

Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, która oferuje szeroki wybór certyfikowanych urządzeń na plac zabaw, w tym bezpieczne trampoliny ziemne na plac zabaw.

Informacja prawna

COMMENTS