5000onon
5000onon

Jak leczyć boreliozę – przegląd nowoczesnych metod

Jak leczyć boreliozę – przegląd nowoczesnych metod

Borelioza została po raz pierwszy odnotowana w latach 80., jednak pomimo upływu lat wciąż stanowi zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia. Zapoznaj się więc z najnowszymi metodami leczenia, aby w razie potrzeby szybko otrzymać niezbędną pomoc.

  1. Antybiotyki na boreliozę

  2. Jak uniknąć zarażenia?

Istotne jest to, że we wczesnym stadium boreliozę można łatwo wyeliminować. Jeżeli więc masz jakiekolwiek podejrzenia zarażenia tą chorobą, od razu skontaktuj się ze specjalistą.

Antybiotyki na boreliozę

Leczenie boreliozy opiera się przede wszystkim na podawaniu odpowiednio dobranych antybiotyków, które zarażony przyjmuje doustnie. W niektórych przypadkach lekarz może jednak zalecić dodatkowy antybiotyk, który wówczas podawany jest dożylnie. Kuracja trwa od dwóch do czterech tygodni. Należy zdawać sobie sprawę, że chociaż taki sposób eliminowania infekcji charakteryzuje się wysoką skutecznością, to jednocześnie przyjęcie tak dużej dawki antybiotyków może negatywnie wpłynąć na organizm. Z drugiej strony, dla zyskania pewności, że borelioza została skutecznie wyeliminowana warto pogodzić się z chwilowymi działaniami niepożądanymi antybiotyków.

U osób dorosłych stosowane są trzy antybiotyki: doksycyklina, cefuroksym oraz amoksycylina. Szczegółowych informacji na temat odpowiedniej dawki każdego z nich udzieli ci lekarz specjalista. W przypadku wczesnego wykrycia boreliozy i szybkiego rozpoczęcia kuracji antybiotykowej nie jest konieczne prowadzenie hospitalizacji. Inaczej niestety wygląda to w sytuacji, w której choroba zdążyła się rozwinąć. W takim przypadku lekarz może zalecić leczenie szpitalne.

Jak uniknąć zarażenia?

Chociaż istnieją skuteczne metody i można łatwo znaleźć wiele informacji na temat tego jak leczyć boreliozę, najlepiej jest ograniczyć ryzyko zarażenia chorobą. W tym celu powinieneś pamiętać o stosowaniu preparatów na kleszcze, szczególnie jeżeli planujesz wycieczkę do lasu lub parku. Załóż również ubrania, które ograniczą ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Mogą to być zarówno jasne ubrania jak i bluzki z długim rękawem oraz długie spodnie. Po powrocie do domu sprawdź całe swoje ciało, a dla pewności włóż odzież do pralki i weź prysznic. Jeżeli jednak zauważysz u siebie lub swoich bliskich nowe znamiona, od razu skontaktuj się z lekarzem. W przypadku boreliozy lepiej dmuchać na zimne i poradzić się specjalisty nawet jeżeli miałoby się to okazać zbędnym działaniem. Lekceważenie śladów ugryzień lub pierwszych objawów boreliozy to prosty sposób na wyrządzenie sobie dużej krzywdy.

Informacja prawna

COMMENTS