Dieta małych dzieci to jedna z głównych kwestii, które zaprzątają rodziców. Jeśli dziecko, które dotychczas jadło dużo i chętnie nagle traci apetyt, często w pierwszym odruchu chcą konsultować się z pediatrą. Jakie są przyczyny braku apetytu u dzieci i czy faktycznie należy się nimi martwić – warto wiedzieć, zanim zabierzemy dziecko do lekarza.
Przyczyny braku apetytu u dziecka
Pierwsze miesiące życia dziecka zdominowane są przez uczucie głodu, nic więc dziwnego, że rodzice szybko zaczynają przyzwyczajać się do częstego karmienia niemowlęcia. Jednak w miarę upływu czasu i wzrostu dziecka, przerwy między karmieniem będą się wydłużać, a dziecko zafascynowane odkrywaniem otaczającego je świata nie domaga się jedzenia tak często. Rośnie jego żołądek, który jest w stanie przyjąć więcej pokarmu niż na początku, więc dłuższe przerwy między karmieniem interpretowane często jako spadek apetytu, nie są powodem do zmartwień.
U niemowląt karmionych piersią brak apetytu może wynikać z diety mamy. Jej mleko może mieć bowiem różny smak, w zależności od przyjmowanych pokarmów, który nie do końca będzie odpowiadał czasem dziecku. Małe dziecko musi przyzwyczaić się do smaków gorzkich, słonych lub kwaśnych, więc nic dziwnego, że czasami nie smakuje mu mleko mamy.
Czy martwić się, że dziecko je mniej niż inne?
Młode mamy bez doświadczenia z małymi dziećmi często za pewnik przyjmują porady z książek czy internetu dotyczące ich karmienia. Warto jednak pamiętać, że rozwój dziecka oraz jego apetyt to bardzo indywidualne kwestie, które wcale nie muszą być powodem do zmartwienia. Jeśli dziecko je mniej w porównaniu z innymi, ale śpi spokojnie między karmieniami i właściwie przyrasta jego waga, nie należy się martwić i koniecznie budzić go zgodnie z zegarkiem. Zwłaszcza, jeśli karmimy piersią i nie do końca jesteśmy w stanie ocenić, ile pokarmu przyjęło dziecko.
Jeżeli dziecko zachowuje normalną aktywność i chęć do zabawy, jego waga przyrasta, a sen jest spokojny, nie warto martwić się na zapas porównując jego apetyt z innymi dziećmi.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka po szóstym miesiącu jego życia i wprowadzać do jego diety nowe smaki, warto pamiętać, aby zapewnić mu właściwe warunki do jedzenia i zadbać o jego atrakcyjność. Dziecko chętniej będzie jadło kolorowe potrawy przyciągające jego wzrok żywymi barwami. Warto sadzać dziecko dość wcześnie z nami przy stole pokazując mu, jak jedzą dorośli. Maluch jest zainteresowany czynnościami, które wykonujemy i będzie próbował nas naśladować. Starajmy się także zadbać o regularne pory posiłków i spożywać je w spokoju, nie rozpraszając dziecka bodźcami takimi jak telewizja czy głośna muzyka. Dziecko powinno dostawać posiłki zbilansowane, zapewniające mu odpowiednie składniki do dalszego rozwoju, ale jednocześnie smaczne, doprawione ziołami, choć nie przesolone. Skorzystajmy także ze wskazówek diety BLW – Bobas Lubi Wybór, która zachęca dzieci do jedzenia z całą rodziną pozwalając maluchom samodzielnie wybierać z talerza kąski jedzenia, które mogą przyjąć. Traktowanie jedzenia jako zabawy w odkrywanie nowych smaków, kształtów i kolorów, a nie przykrego obowiązku wpychania w dziecko jedzenia wbrew jego woli z pewnością bardziej zachęci niemowlę do jedzenia.
Dziecko nie ma apetytu – objawy skłaniające do konsultacji pediatrycznej
Brak apetytu u dziecka powinniśmy skonsultować z pediatrą, jeśli trwa on ponad tydzień, a waga i wzrost dziecka się nie zmieniają. Jeżeli dodatkowo dziecko męczą kolki lub wzdęcia, zaparcia i zły humor, warto wybrać się do lekarza. Dopiero dokładne badania mogą wykluczyć takie przyczyny braku apetytu, jak celiakia, czyli brak tolerancji dla glutenu znajdującego się w pożywieniu, anemia – zbyt niska zawartość żelaza we krwi, alergie pokaromowe czy infekcje, które też mogą być poprzedzane utratą apetytu. Wśród innych przyczyn utraty apetytu znajdują się także tak częste choroby wieku niemowlęcego, jak zapalenie ucha środkowego czy infekcja układu moczowego.
Inne przyczyny utraty apetytu u dziecka
Jeśli do tej pory karmienie dziecka nie sprawiało większych problemów, a nagle traci ono dotychczasowe zainteresowanie jedzeniem, zastanówmy się, czy nie znajduje się ono w okresie ząbkowania, a obolałe dziąsła nie skłaniają go do przyjmowania jedzenia w takiej ilości, jak do tej pory. Przyczyną utraty apetytu niemowlaka może być także przegrzanie lub zmiana sytuacji domowej, na przykład całkowite odstawienie od karmienia piersią, powrót mamy do pracy czy wizyta w innym miejscu dającym zbyt wiele wrażeń absorbujących dziecko.
COMMENTS