5000onon
5000onon

Jak odpowiednio zadbać o zęby naszego malucha?

Jak odpowiednio zadbać o zęby naszego malucha?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jak dbać o zęby małego dziecka?

Nie jest to w gruncie rzeczy proste zadanie. Do tego, z biegiem czasu pojawiają się dodatkowe zagadnienia, takie jak kiedy zacząć używać pastę i w jakim wieku powinno się iść po raz pierwszy do dentysty.

Wielu ekspertów sygnalizuje, że rodzice zaczynają myśleć o dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka dopiero wtedy, gdy zaczynają się problemy. To stanowczo za późno. Od narodzin trzeba mieć na uwadze dbanie o zdrowe dziąsła i zęby.
Zdecydowana większość dzieci rodzi się bez zębów. Mimo, tego już wtedy trzeba dbać o higienę jamy ustnej zmywając resztki pokarmu wyjałowionym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Pamiętajmy o tym, żeby dziecko nie zasypiało z butelką lub piersią w buzi. Nie wpływa to korzystnie na rozwój jego zębów. W miarę możliwości starajmy się również jak najszybciej zrezygnować ze smoczka. Oprócz tego, że zbierają się na nim bakterie, to również długo używany może wpłynąć na wykrzywianie młodych ząbków.

Pierwsze zęby

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki, zaczynamy je szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Oczywiście dobieramy szczoteczkę oraz pastę stosowną do wieku malucha. W ten sposób od najmłodszych lat wyrabiamy w dziecku nawyk codziennego mycia zębów. Pamiętajmy, że istnieje również coś takiego jak nić dentystyczna. Ułatwi nam ona usuwanie resztek pokarmu z przestrzeni między zębami.
Jak dziecko ma już większość zębów, udajemy się po raz pierwszy do dentysty. Maluch musi się oswoić z osobą w białym fartuchu zaglądającą mu do buzi tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Cykliczne wizyty powinniśmy powtarzać co 4-6 miesięcy! To również nauczy nasze dziecko systematycznego dbania o higienę jamy ustnej.

W każdym wieku musimy również pamiętać, że to co jemy wpływa na nasze zęby. Ograniczenie cukrów i częste picie wody z pewnością pomoże utrzymać jamę ustną w dobrej formie. Pamiętajmy też o owocach i warzywach takich jak na przykład jabłko czy marchewka, które sprzyjają samooczyszczaniu się zębów. Jeśli dziecko lubi słodycze i słodkie napoje, pamiętajmy, że nie wpływają one dobrze ani na zęby, ani na tuszę. Takie składniki należy ograniczyć do minimum, a po ich spożyciu dokładnie umyć zęby.

Informacja prawna

COMMENTS

WORDPRESS: 1