5000onon
5000onon

Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe – nauka oszczędzania na wesoło

Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe – nauka oszczędzania na wesoło

Z pewnością warto uczyć swoje dziecko szacunku do pieniędzy już od najmłodszych lat. Kiedyś ta bezcenna wiedza pomoże im zarządzać własnym majątkiem, planować inwestycje, wydatki i prowadzić domowy budżet. Zrozumienie zasady procentu składanego przyczyni się do pomnożenia kapitału i uchroni przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Edukacja finansowa dziecka zaczyna się od kieszonkowego na drobne wydatki, które rodzice wypłacają w ustalonym terminie i na omówionych z maluchem zasadach. Kluczowy element nauki stanowi tu przewidywalność i stałość dochodów, umożliwiająca dziecku planowanie swoich wydatków. Z pomocą w nauce o zarządzaniu pieniędzmi przychodzą tu banki, które do swojej oferty coraz częściej wprowadzają produkty przeznaczone właśnie dla najmłodszych klientów i ich rodziców.

Konto bankowe dla dziecka pozostaje ściśle powiązane z kontem rodziców i znajduje się pod ich nadzorem. Maluch może wpłacać na nie niewielkie kwoty, np. swoje kieszonkowe, gotówkę otrzymaną od członków rodziny jako prezent komunijny czy urodzinowy, albo pieniądze zarobione dzięki pomocy w domu lub ogrodzie.

Co dzieci mogą zrobić z zebranymi oszczędnościami?

Można z ich kontem powiązać kartę płatniczą, która pozwoli malcom na zrobienie drobnych zakupów w sklepie, czy na doładowanie swojego telefonu komórkowego na kartę. Dzięki temu dziecko zrozumie, że pieniądze które się wydaje, trzeba było wcześniej zarobić lub zaoszczędzić, a gotówka wybierana przez rodziców z bankomatu została przez nich wcześniej zarobiona.

Na początku swojej przygody z kieszonkowym pociecha zwykle szybko przetrwoni drobniaki – trzeba powstrzymać się od interwencji i pozwolić mu nauczyć się gospodarowania swoim budżetem na własnych błędach. Ta pożyteczna lekcja oszczędzi mu wielu problemów w przyszłości.

A ileż satysfakcji przyniesie odłożenie potrzebnej sumy na wymarzony przez dziecko cel dzięki paromiesięcznemu systematycznemu oszczędzaniu!

Nauka tej bezcennej, ale jakże trudnej umiejętności, jaką stanowi oszczędzanie, stanowi dla dziecka sporą frajdę. Malec, który pierwszy raz wpłaci swoje zaskórniaki na dziecięce konto oszczędnościowe lub założy lokatę bankową, będzie zdumiony obserwując, jak na jego koncie pojawiają się odsetki. Najmłodszym wydaje się, że te dodatkowe pieniążki z lokaty materializują się z niczego – to znakomity moment aby przybliżyć mu sposób działania banków i pojęcie procentu składanego. Dzięki temu dziecko dowie się dlaczego warto oszczędzać, co to jest kredyt, oraz jak działa bank.

Podstawy edukacji finansowej oraz wykształcenie właściwego podejścia do pieniędzy znacznie pomogą potomkom w dorosłym życiu, pomagając im uniknąć wielu pułapek i pomnożyć majątek. Wiele banków stara się pomóc w tym rodzicom przygotowując specjalne oferty dla najmłodszych klientów i oferując im dedykowane lokaty bankowe dla dzieci. Aby zachęcić maluchy, udostępnia się im barwne broszurki, kolorowe wykresy w bankowości online, programy edukacyjne i konkursy, a wszystko to opatrzone postaciami z kreskówek i wesołymi nazwami. Warto więc skorzystać z takiej propozycji i pomóc dziecku w nauce oszczędzania.

Informacja prawna

COMMENTS