5000onon
5000onon

Test ciążowy – Kiedy zrobić test ciążowy, rodzaje testów i ich skuteczność

Test ciążowy – Kiedy zrobić test ciążowy, rodzaje testów i ich skuteczność

Testy ciążowe, które można wykonać w domu, to prosty sposób na potwierdzenie ciąży. Nowoczesne testy wyróżniają się bardzo dużą skutecznością. Są dostępne w każdej aptece w przystępnych cenach. Ich największą zaletą jest błyskawiczne uzyskanie wyników, a także łatwa obsługa. Jeśli zostaną wykorzystane zgodnie z instrukcj i zgodnie z zaleceniem kiedy zrobić test ciążowy, istnieje jedynie niewielkie ryzyko błędu. Stanowią popularne rozwiązanie, po które sięga wiele kobiet starających się o dziecko. Pozwalają również na wykrycie nieplanowanej ciąży już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Test ciążowy można wykonać, kiedy pojawia się podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Głównym wskazaniem jest brak miesiączki. Test należy także przeprowadzić, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub stosowana antykoncepcja mogła zawieść. Testy pomagają również stwierdzić, czy u kobiety doszło do poronienia oraz są stosowane, jeśli kobieta poddana została terapii szkodliwej dla płodu.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Zatem najważniejsze pytanie brzmi: Kiedy zrobić test ciążowy należy zrobić w odpowiednim momencie. Produkty, które można kupić w aptece, potwierdzają ciążę już przed oczekiwaną miesiączką. Testy wykrywają obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej beta-hCG. Organizm zaczyna wytwarzać ten hormon między 7 a 10 dniem po zapłodnieniu. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach ciąża obumiera w ciągu kilku pierwszych dni. Dlatego wyniki testu przeprowadzonego w domu najlepiej potwierdzić testem z krwi 5-7 dni po pierwszej miesiączce występującej po ewentualnym zapłodnieniu.

Jak działają testy ciążowe?

Test ciążowy działa na bardzo prostej zasadzie – wykrywa obecność beta hCG w krwi. Zadaniem tego hormonu, który wydzielany jest po zajściu w ciążę, jest podtrzymywanie produkcji progesteronu i regulowanie rozwoju gruczołów płciowych. Hormon hCG reaguje z monoklonalnymi przeciwciałami, które znajdują się na teście. Testy ciążowe są bardzo czułe, więc wykrywają nawet bardzo niewielkie stężenie hormonu.

Rodzaje testów ciążowych

Kobieta, która podejrzewa, że jest w ciąży, może wykorzystać kilka różnych metod na potwierdzenie lub wykluczenie zapłodnienia. Dostępne są testy ciążowe, które wykonuje się samodzielnie w domu, a także badania laboratoryjne, polegające na analizie krwi lub moczu. Badania laboratoryjne dają praktycznie całkowitą pewność uzyskania prawidłowego wyniku, jednak na rezultaty trzeba poczekać. Test ciążowy z apteki lub drogerii umożliwia uzyskanie natychmiastowej odpowiedzi. Można go wykonać w domu, w intymnej atmosferze.

Istnieją trzy rodzaje testów, które da się zrobić w domu – strumieniowe, paskowe i płytkowe. W przypadku testu strumieniowego końcówkę testu umieszcza się w strumieniu moczu. Test paskowy wykonuje się przez umieszczenie paska z papieru w pojemniku z moczem. Test płytkowy wymaga naniesienia odrobiny moczu na okienko.

Można również wykorzystać cyfrowy test ciążowy. Zasada działania jest taka sama, ale wynik odczytuje się z elektronicznego wyświetlacza.

Test ciążowy płytkowy

W celu wykonania płytkowego testu ciążowego należy zebrać próbkę moczu. Warto pamiętać, że najwyższe stężenie hCG występuje rano, dlatego jest to najlepsza pora na test. Mocz pobiera się do suchego, jałowego pojemnika, jednak trzeba opuścić kilka pierwszych kropel. Po zebraniu próbki można wykonać próbę. Test należy wyjąć z opakowania, następnie dokładnie zapoznać się z instrukcją na ulotce. Płytkę testową kładzie się na płaskiej, czystej powierzchni i przy pomocy pipety nanosi odrobinę moczu na właściwe miejsce. W tym momencie zaczyna się odmierzanie czasu. Po upływie czasu wskazanego w instrukcji można sprawdzić wynik.

Test ciążowy strumieniowy

Test należy wykonać rano z nocnej zbiórki moczu, jednak trzeba pominąć kilka pierwszych kropel. Test wyjmuje się z opakowania i zdejmuje nasadkę, która zakrywa pasek absorpcyjny. Samego paska nie można dotykać. Test trzeba trzymać za uchwyt i umieścić w strumieniu moczu na około 5 sekund. Można również pobrać próbkę i zanurzyć pasek w pojemniku z moczem. Na pasek absorpcyjny nakłada się ponownie końcówkę, a test kładzie się na płaskiej powierzchni. Od tej chwili odmierza się czas. Jeśli test został wykonany w prawidłowy sposób, w oknie testowym powinna pojawić się różowa kreska.

Test ciążowy paskowy

Test ciążowy paskowy przeprowadza się na próbce moczu. Mocz należy zebrać do suchego pojemnika. Można w tym celu wykorzystać specjalny pojemnik do badania moczu, który dostępny jest w każdej aptece. Pasek testu zanurza się w pojemniku do wskazanego w instrukcji poziomu. Następnie test należy położyć na płaskiej powierzchni i odczekać wskazany na opakowaniu czas.

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Jedna kreska na teście to wynik negatywny, dwie kreski – pozytywny, który oznacza ciążę. Inaczej wyglądają testy cyfrowe. W tym przypadku na cyfrowym wyświetlaczu pojawia się znak + lub -. Niektóre testy wyświetlają napis „not pregnant” lub „pregnant”.

Co oznacza blada kreska na teście ?

Test ciążowy może pokazać drugą bladą kreskę z dwóch powodów. Czasem jest to spowodowane czułością samego testu, czasem wczesną ciążą. Informacja na temat czułości testu powinna znajdować się na ulotce lub opakowaniu. Podawana jest w milijednostkach międzynarodowych na litr – mU/L. Im mniej jednostek tym bardziej czuły test.

Stężenie beta hCG rośnie stopniowo z każdym dniem ciąży. Na początku może być bardzo niskie, więc test nie da precyzyjnego wyniku i pokaże bladą kreskę. Taki wynik może więc oznaczać, że do zapłodnienia doszło niedawno. Najlepiej odczekać kilka dni i przeprowadzić kolejną próbę. Jeśli rezultat nadal będzie budził wątpliwości, jedynym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie badania laboratoryjnego lub udanie się do lekarza.

Zdarza się, że jasna kreska nie oznacza ciąży. Przed zastosowaniem testu, warto dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. W przypadku niektórych testów wynik ważny jest jedynie przez 10 minut, więc kreska, która pojawia się po tym czasie, nie potwierdza zapłodnienia.

Rodzaje testów ciążowych ze względu na czułość

Przed wybraniem testu ciążowego, warto jest zwrócić uwagę na jego czułość. Pod tym względem wyróżnia się trzy rodzaje testów:

– testy ultraczułe o czułości do 500 IU/l, które mogą wykryć ciążę już od dziesięciu dni po zapłodnieniu,
– test ciążowy o czułości od 500 do 800 IU/l może dać wynik dwa tygodnie po zapłodnieniu,
– test powyżej 800 IU/l wykrywa ciążę trzy tygodnie po zapłodnieniu.

Czy testy ciążowe się mylą? Skuteczność testów ciążowych

Stuprocentową gwarancję ciąży daje jedynie wizyta u lekarza, który potwierdza, że doszło do zapłodnienia na podstawie badania ginekologicznego lub USG. Wiarygodność testów ciążowych jest jednak określana na bardzo wysokim poziomie, wynoszącym 95-99 proc.

W przypadku błędnych wyników zazwyczaj nie dochodzi do wykrycia ciąży z powodu zbyt niskiego poziomu hormonu hCG. Jedną z przyczyn jest wypicie dużych ilości płynów przed testem, co powoduje rozcieńczenie moczu. Możliwe również, że test ciążowy zostanie wykonany niezgodnie z instrukcjami. Na opakowaniu każdego testu znajduje się informacja, jak długo należy czekać na wynik i tego czasu trzeba bardzo dokładnie przestrzegać.

Zdarzają się przypadki, w których test ciążowy daje wynik fałszywie dodatni. Do takich sytuacji dochodzi z kilku przyczyn, np. kobieta przyjmuje leki zawierające hCG. Czasem test daje wynik pozytywny, jednak kilka dni później dochodzi do naturalnego poronienia i kolejne badania nie potwierdzają ciąży. Także po porodzie przez jakiś czas w krwi utrzymuje się wysoki poziom hCG, dlatego należy odczekać kilka tygodni przed stosowaniem testów.

Przyczyną fałszywego dodatniego wyniku testu ciążowego mogą być niektóre choroby – rak endometrium, choroby nerek, nadczynność tarczycy, guzy hormonozależne, zaśniad groniasty. Na rezultaty wpływa przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Ryzyko błędu jest również wyższe u kobiet w okresie menopauzy.

Jeśli test ciążowy daje negatywny wynik, ale nie pojawia się miesiączka, mogło dojść do zaburzeń hormonalnych. Przyczyną jest np. duży stres, znaczna utrata wagi lub zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Inne przyczyny opóźnienia miesiączki, które nie są związane z ciążą, to niewydolność, nerek, niektóre choroby krwi, anemia i schorzenia wątroby. Podobne efekty może dawać także zmiana trybu życia lub klimatu. Negatywny wynik testu przy braku miesiączki powinien być przyczyną konsultacji z lekarzem.

Na test ciążowy nie wpływają takie czynniki jak przyjmowanie leków przeciwbólowych, terapia hormonalna, która nie zawiera hCG, doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki oraz alkohol.

Ceny testów ciążowych

Cena testu ciążowego uzależniona jest od jego rodzaju oraz miejsca zakupu. Najtańsze testy płytkowe można kupić już za 4, a nawet za 3 zł. Najdroższe testy cyfrowe kosztują około 35-40 zł.

Gdzie można kupić test ciążowy?

Testy ciążowe da się bez problemu kupić w każdej aptece. Takie produkty dostępne są także w niektórych drogeriach. Przy zakupie większej ilości testów można także zdecydować się na zamówienie w aptece internetowej, ponieważ zazwyczaj takie apteki mają produkty w najniższych cenach.

O tym trzeba pamiętać!

Testów ciążowych nie należy używać po upływie terminu ważności. Test ciążowy jest zawsze jednorazowy i po wykorzystaniu należy go wyrzucić. Jeśli wynik jest negatywny, ale nie ma miesiączki, test należy powtórzyć po kilku dniach, a jeśli wynik po raz kolejny jest negatywny, trzeba skontaktować się z lekarzem. Hormony podawane w zastrzykach po zabiegu in vitro są podobne do hCG i mogą dawać fałszywy wynik dodatni. Test ciążowy najlepiej zawsze robić rano, ponieważ wtedy stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Przed wykonaniem testu należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi w ulotce. Przeprowadzaniu testu mogą towarzyszyć duże emocje, jednak uzyskanie prawidłowego wyniku wymaga zachowania precyzji. Bardzo ważny jest na przykład prawidłowy czas oczekiwania na wynik. Jeśli w okienku nie pojawia się kreska kontrolna, oznacza to, że test nie został wykonany w prawidłowy sposób. W takim przypadku trzeba powtórzyć test.

Informacja prawna

COMMENTS