5000onon
5000onon

Zabawy edukacyjne. 5 sposobów na nudę

Zabawy edukacyjne. 5 sposobów na nudę

Wystarczy odrobina kreatywności, aby znaleźć sposób na nudę. Gry i zabawy edukacyjne nie tylko bawią, ale także wspierają dziecko na każdym etapie jego rozwoju.

Warto dobrać zajęcia dla naszych najmłodszych, które pomogą w kształtowaniu ich umysłów. Oto kilka przykładów.

1. Malowanie i tworzenie

Nie od dziś wiadomo, że rysowanie i malowanie wspierają kreatywność, jak i myślenie twórcze. Nauka maluszka posługiwania się kredkami to pierwszy krok w nauce pięknego pisania. Malowanie rozwija motorykę i zwiększa sprawność manualną.

Zabawą dla dziecka może być zarówno pomalowanie kolorowanki, jak narysowanie czegoś z wyobraźni. Dobrym pomysłem będzie także łączenie kropek tak, aby tworzyły one spójną całość. Dzięki temu dziecko uczy się logicznego myślenia.

2. Zabawy w skojarzenia

Gry w skojarzenia uczą nie tylko spostrzegawczości, ale także poszerzają zakres słownictwa. Dlatego warto włączyć je do codziennych zajęć, kiedy tylko nasze dziecko zaczęło już mówić.

Zabawa tego rodzaju może być bardzo prosta. Wystarczy, że stworzymy łańcuch słów, w którym to dziecko musi podać wyraz zaczynający się na ostatnią literę słowa, które my powiedzieliśmy. Inną zabawą w skojarzenia jest szukanie połączeń między słowami (książki; półki – biblioteka).

3. Znajdowanie nowych słów

Poszerzać zakres słownictwa możemy na różne sposoby. Kolejnym z nich jest tak zwana wyrazówka, czyli układanie jak największej ilości słów z podanych liter. Można też poprosić dziecko, aby wymieniło jak najwięcej wyrazów z danej kategorii.

4. Ćwiczenie pamięci

Gra Memory to jedna z najpopularniejszych zabaw dla dzieci. Uczy ona nie tylko pamięci i koncentracji, ale także prawidłowej orientacji w przestrzeni. Memory może być wielotematyczne. Na kartach mogą znajdować się obrazki religijne dla dzieci, przedstawiania ulubionych postaci bajek, czy też fantastyczne stworki.

5. Odgadywanie ze słuchu

Percepcja słuchowa rozwija się u dziecka już od urodzenia. Zabawy, w których maluch musi odgadnąć odgłosy, pozytywnie wpływa na kształtowanie jego umysłu. Ponadto opieranie się wyłącznie na słuchu powiększa wyobraźnię. Dziecko musi sobie wyobrazić, jak może wyglądać dany przedmiot albo zjawisko. W tym celu mogą posłużyć dźwięki dochodzące z ulicy, jak i przedmioty w domowym otoczeniu.

Gry edukacyjne wspierają rozwój maluszka już od jego pierwszych lat. Poprawiają pamięć, zwiększają koncentrację i zasób słownictwa. Dzięki nim dziecko ma ułatwiony start w edukacji szkolnej i wczesnoszkolnej. Warto więc poświęcić jak najwięcej czasu na rozwijające gry oraz zabawy.

Informacja prawna

COMMENTS