Wózek to podstawowy i zarazem najczęściej używany, element wyprawki dla noworodka. Ciężko się bez niego obyć. Jest niezbędny do przemieszczania się z niemowlakiem. Dzięki niemu bez problemu możemy wybrać się z małym dzieckiem na spacer. Ułatwi on również wspólne podróżowanie. Rynek oferuje nam przeróżne rodzaje oraz modele wózków dla maluchów. Czym się kierować wybierając wózek, tak by spełniał on wymagania zarówno rodziców, jak i małego użytkownika wózka?
Rodzaje wózków
Głęboki – wózek gondola. Przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Dziecko będzie go używać do 6-8 miesiąca życia, do momentu, kiedy zacznie stabilnie siedzieć i stanie się zbyt duże, aby się w nim zmieścić. Gondola powinna mieć 70-80 cm co jest szczególnie istotne zimą, kiedy niemowlę będzie ubrane w kombinezon i otulone śpiworkiem.
Wózek wielofunkcyjny – zestaw wózka głębokiego wraz ze spacerówką (2w1), w sklepach są również dostępne zestawy z fotelikiem samochodowym (3w1). Ten rodzaj wózka posiada wiele zalet. Jest bardzo korzystny finansowo. To jednorazowy zakup, który wystarczy nam na cały okres, podczas którego nasze dziecko będzie jeździło w wózku. Ten rodzaj wózka rośnie z naszym dzieckiem. Możliwość zamontowania fotelika samochodowego na ramie wózka jest wyjątkowo konwencjonalna i ułatwia rodzicom życie w wielu codziennych sytuacjach.
Wózek rok po roku – ten model wózka będzie idealny dla rodziców, którzy mają dzieci z niewielką różnicą wieku. Stelaż mieści zarówno gondolę, jak i spacerówkę. To rozwiązanie znacznie pomoże rodzicom, których drugie dziecko urodziło się rok po pierwszym.
Na co zwrócić uwagę wybierając wózek?
Stelaż – materiał, z jakiego jest wykonany wózek, jego waga oraz stabilność mają ogromny wpływ na komfort użytkowania wózka. Te aspekty są istotne zarówno dla wygody rodziców, jak i niemowlaka. Wybierając odpowiedni wózek, musimy zwrócić uwagę na jego wagę oraz wielkość po złożeniu. Jeśli mieszkamy w bloku, ciężki stelaż będzie nam sprawiał wiele problemu podczas pokonywania schodów. Warto również zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model wózka zmieści się w bagażniku naszego samochodu.
Koła – to jakie koła powinien mieć wybrany przez nas wózek zależy od tego, w jakich miejscach będziemy go użytkować. Koła pompowane dobrze radzą sobie z nierównymi chodnikami i łatwo je podbić, by pokonać krawężnik. Trzeba je jednak pompować i istnieje możliwość, że przebijemy oponę podczas spaceru. Możemy również zdecydować się na wybór wózka z kołami piankowymi. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że znacznie gorzej tłumią one wstrząsy. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na to, czy koła w interesującym nas modelu wózka są skrętne, czy nie. Skrętne koła będą bardzo wygodne podczas zakupów. Dzięki nim wjeżdżanie w wąskie sklepowe alejki nie będzie kłopotliwe.
Amortyzacja – kupując wózek musimy również zwrócić uwagę na jego amortyzację. Łagodzi ona wstrząsy, co zapewnia komfort naszemu dziecku podczas jazdy. Ułatwia też bujanie malucha w wózku na boki, tak by zasnął.
Czy warto kupić wózek 3w1?
Wiele rodziców decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Wózki wielofunkcyjne są bardzo popularne. Nie ma się co dziwić. W końcu taki zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do podróżowania z dzieckiem. Jednak to nie jedyna opcja, jaką mogą wybrać młodzi rodzice. Niektórzy decydują się na kupienie wózka głębokiego, a później dokupują spacerówkę. Ma to swoje plusy. Spacerówki w zestawach 3w1 zwykle są ciężkie i toporne. Nie są tak poręczne, jak spacerówki typu parasolka.
Wybór rodzica powinien być oparty o jego potrzeby. Jeżeli mieszkamy na czwartym piętrze, może być nam ciężko, wnosić dużą spacerówkę do domu. To spore utrudnienie. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się spacerówka-parasolka, która po złożeniu zajmuje mało miejsca i o wiele mniej waży.
Przeznaczenie wózka jest kolejnym istotnym kryterium przy wyborze wózka dla naszego malucha. Parasolki bardzo dobrze sprawdzają się na chodnikach, lecz mają słabszą amortyzację. Jeśli często wybieramy się na spacery w miejsca gdzie teren jest nierówny, (np. las, pole, plaża) to zdecydowanie lepiej będzie się nam prowadziło spacerówkę z dużymi, pompowanymi kołami. Parasolka w takich warunkach gorzej sobie radzi, właśnie z powodu gorszej amortyzacji i mniejszych kół. Jazda spacerówką-parasolką po leśnej drodze nie będzie przyjemna ani dla nas, ani dla dziecka. My będziemy męczyć się z prowadzeniem wózka, a dziecko nie będzie czuło się komfortowo podskakując na wybojach.
Zdecydowanie się na wózek 3w1 ma wiele plusów. To mniejszy wydatek i mamy wszystko co potrzebne w jednym zestawie. Wybierając tę opcję warto również wziąć pod uwagę minusy takiego rozwiązania, jak choćby wspomniana wyżej waga wózka spacerowego.
Zakup wózka musimy dokładnie przemyśleć oraz przeanalizować pod każdym kątem. Wiele elementów z jakich składa się wózek ma wpływ na to, jak będzie się go użytkować. Kierowanie się jedynie wyglądem modelu nie jest dobrym pomysłem. W końcu wózek będzie towarzyszył nam przez dłuższy czas, więc korzystanie z niego musi być komfortowe zarówno dla nas, jak i naszego dziecka.
COMMENTS