Kiedyś model rodziny wyglądał nieco inaczej. Kobiety poświęcały się w pełni dzieciom i dbały o dom, a mężczyźni zapewniali rodzinie byt. Ten model jednak zmienił się zarówno przez to, że kobiety są często równie dobrze wykształcone jak mężczyźni i mają taką samą potrzebę realizacji zawodowej, a także dlatego, że proza życia i potrzeby rodziny wymagają by oboje rodzice pracowali. Znalezienie odpowiedniej opieki jest również koniecznością w sytuacji, gdy dziecko wychowuje się w niepełnej rodzinie. W rezultacie, jeśli nie ma się wyrozumiałych rodziców, którzy mają czas i chęć zajęcia się wnukiem, pozostaje zatrudnienie opiekunki bądź posłanie dziecka do przedszkola.
Opiekunka czy przedszkole – na co warto się zdecydować?
Wybór pomiędzy opiekunką a przedszkolem zależny jest od wielu czynników. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pierwszym ważnym aspektem jest sytuacja ekonomiczna, gdyż nie każdego stać na wykwalifikowaną opiekunkę, podobnie jak płatne przedszkole. Wtedy pozostaje liczyć na to, że dziecku uda się dostać do publicznej placówki. W wielu jednak odbywa się losowanie i niektóre dzieci niestety zostają pozbawione przywileju zajęć w przedszkolu. W takiej sytuacji koniecznością staje się zatrudnienie mniej wykwalifikowanej osoby, której stawka godzinowa nie będzie wygórowana, jednak posiada wystarczającą wiedzę aby we właściwy sposób zająć się maluchem. Czasem wybór takiej opiekunki po wielu niepowodzeniach trwa miesiącami, ze szkodą dla dziecka, które niestety jest częścią tego zamieszania.
Zapewnienie rozwoju psychospołecznego
Kiedy nie ograniczają nas finanse możemy zdecydować się na wykwalifikowaną opiekunkę bądź przedszkole prywatne. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? W przypadku opiekunki dziecku poświęcona jest 100% uwaga. Nianie z odpowiednimi kwalifikacjami posiadają również umiejętność organizowania dziecku zajęć odpowiednich dla jego wieku i stymulujących jego rozwój. Jednak taka opieka nawet najlepsza nie zastąpi interakcji z innymi dziećmi. Jeśli więc dziecko jest jedynakiem, a także nie ma kontaktu z rówieśnikami, lepiej jest posłać je do przedszkola. Socjalizacja jest bardzo ważną częścią rozwoju psychospołecznego dziecka od najmłodszych lat. Dzięki kontaktowi z rówieśnikami uczy się właściwych zachowań, a także szybciej staje się samodzielne i potrafi o siebie zadbać w pewnym zakresie. Naśladując inne dzieci może nauczyć się np. samodzielnie ubierać czy wiązać buty. Ponadto uczy się właściwych reakcji w różnych sytuacjach, np. rozwiązywania konfliktów. Nad wszystkim dodatkowo czuwają wykwalifikowani pedagodzy i psycholodzy, a zajęcia dla dzieci dobierane są według stopnia ich rozwoju, a także zainteresowań. Wiele przedszkoli organizuje dodatkowe zajęcia z języków obcych, sportowe czy nauki gry na instrumencie. W ten sposób zapewniony jest wszechstronny rozwój dzieci na wszystkich płaszczyznach, a rodzice mają pewność, że ich pociechy nie tylko uczą się nowych rzeczy ale również świetnie się przy tym bawią. Oferta przedszkoli publicznych wcale nie musi być gorsza, trzeba jednak do dobrego przedszkola zapisać dziecko odpowiednio wcześnie lub liczyć na szczęśliwy los, kiedy to od niego zależy które dzieci zostaną zapisane na zajęcia w przedszkolu. Oczywiście przedszkola mają jedną istotną wadę, gdyż dzieci bardzo często łapią infekcję. Jeśli więc dziecko jest chorowite, czasem lepiej zatrudnić opiekunkę, pod warunkiem że zapewni się również kontakt z innymi dziećmi, na placu zabaw czy też w domu.

COMMENTS