Najmłodsze pociechy, przez pierwsze tygodnie oraz miesiące swojego życia, kształtują cechy pozwalające na funkcjonowanie w całkowicie nowych warunkach. Jedną z funkcji organizmu niemowlęcia, która wymaga odpowiedniego ukształtowania jest termoregulacja.
Termoregulacja odpowiada za utrzymywanie stałej oraz optymalnej temperatury poprzez różne reakcje organizmu takie jak dreszcze lub pocenie się. Oznacza to, że na skoki temperatury
u niemowlaka mają wpływ najdrobniejsze wahania emocji, płacz lub zbyt długi sen. Dlatego też
w przypadku podwyższonego wskazania termometru (do poziomu 37-38 stopni) powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i obserwować dalsze zmiany stanu naszego dziecka. Jeśli temperatura będzie miała dalszą tendencję wzrostową, wtedy należy podjąć kroki mające na celu zbicie temperatury do poziomu bezpiecznego dla malucha.
Przyczyny gorączki u niemowlęcia
Już wcześniej wspomnieliśmy, że gorączka u niemowląt może mieć podłoże emocjonalne. Natomiast, jeśli po dalszej obserwacji stanu naszego dziecka notujemy wskazania temperatury
o tendencji wzrostowej, wtedy przyczyn tego stanu należy doszukiwać się w różnych infekcjach. Gorączka u niemowlaka występuje bardzo często podczas zainfekowania dróg oddechowych, zarówno tych dolnych jak i górnych. W takiej sytuacji występują zazwyczaj także inne dolegliwości związane z zapaleniem gardła, płuc, krtani lub oskrzeli. Podczas tego typu zakażeń wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który w razie konieczności zleci leczenie antybiotykiem, który pomoże organizmowi w walce z uciążliwym zapaleniem.
Podwyższona temperatura u niespełna rocznego dziecka może występować również w okresie intensywnego ząbkowania. Dziecko w tym czasie jest bardzo marudne z powodu zaburzenia snu oraz bólu związanego z wychodzeniem pierwszych ząbków. Gorączka często występuje w tym okresie, nie przekracza jednak zazwyczaj bezpiecznego poziomu 38 stopni, więc wizyta u lekarza zwykle nie jest koniecznością, gdyż jest to naturalna, obronna reakcja organizmu.
Jeśli u naszego dziecka notujemy wypieki na twarzy, gorączkę przekraczającą 38 stopni oraz zaburzenia oddychania, wtedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem powinniśmy założyć, że może być to rozwój posocznicy lub innej infekcji na tle bakteryjnym. Tego typu stan może okazać się zagrożeniem życia naszej pociechy i wskazana jest natychmiastowa reakcja oraz wizyta u specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie mające na celu eliminację infekcji.
Jak radzić sobie z infekcją u niemowląt?
Po zmierzeniu temperatury u naszej pociechy, w zależności od wskazania, rekomenduje się różne ścieżki działania. Jeśli termometr wskazuje temperaturę ciała na poziomie 37-38 stopni, wtedy zalecana jest dalsza obserwacja stanu naszej pociechy, gdyż gorączka u niemowląt może mieć podłoże emocjonalne związane z długotrwałym płaczem lub zaburzeniem snu. Jeśli po dłuższym okresie czasu nie notujemy żadnej poprawy, a wskazanie termometru zamiast maleć rośnie, wtedy rekomendowane jest zastosowanie odpowiedniego preparatu przeciwgorączkowego. Jeśli temperatura dalej rośnie można zastosować również chłodne okłady na ogniska gorączki, które z pewnością złagodzą dyskomfort związany z podwyższą temperaturą oraz przyczynią się, wraz z preparatami przeciwgorączkowymi, do zbicia zbyt wysokiego wskazania termometru.
Podczas długotrwałej gorączki konieczne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie naszej pociechy. Ciało podczas infekcji jest osłabione oraz wraz z potem pozbywa się znacznej ilości wody, którą koniecznie trzeba uzupełniać. Rekomenduje się podawanie dziecku napoju w temperaturze pokojowej, gdyż jest to najbardziej korzystne dla organizmu człowieka. Płyn o zbyt niskiej temperaturze organizm musiałby ogrzać do poziomu przyswajalności, co spowodowałoby kolejny bodziec męczący dziecko.
Kiedy pojawia się gorączka u niemowlaka warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym przebywa. Ułatwi to oddychanie niemowlakowi. Przydatnym urządzeniem w takich sytuacjach jest nawilżacz powietrza lub jeśli nie mamy tego typu sprzętu, grzejnik, z położonym na nim wilgotnym ręcznikiem.
Powyżej zaprezentowaliśmy podstawowe zalecenia, o których warto pamiętać, gdy u naszego dziecka pojawi się gorączka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć też w artykule na temat sposobów zbijania gorączki u niemowląt.
COMMENTS