Nie jest tajemnicą, że rodzice kupując dziecku zabawkę, kupują tak naprawdę zabawkę dla siebie. Półki sklepowe przepełniają zabawki w przyciągających wzrok kolorach, wydające różne dźwięki i wzbogacone o efekty świetlne. Wybierając zabawkę przede wszystkim zwracamy uwagę na jej wygląd, w drugiej kolejności dopiero na walory edukacyjne. Oczywiście, nie każda zabawka ma za zadanie uczyć, ale dobrze by było gdyby ładny wygląd szedł dyskretnie w parze z funkcją poznawczą. Niestety, niewiele jest producentów zabawek których można by było pochwalić za tę umiejętność łączenia przyjemnego z pożytecznym. Dziecko w okresie pierwszych lat rozwoju ma ogromną potrzebę poznawania świata i dlatego potrzebuje wielu bodźców. Bardzo istotne jest w tym okresie uaktywnienie u dziecka wszystkich zmysłów. Aż ciężko uwierzyć, że taką aktywizującą zabawkę można uszyć samodzielnie. Podpowiemy w tym artykule, jak się do tego zabrać.
Jak powinna wyglądać kostka sensoryczna idealna?
By uszyć lub kupić kostkę idealną należy pamiętać, że powinna ona przede wszystkim wzbudzać ciekawość dziecka. Nie wszystko, co spodoba się nam, zainteresuje też nasze dziecko. To samo dotyczy kolorów, dziecko w zależności od wieku postrzega inaczej kolory. Świadomy dobór kolorystyki, rodzajów tkanin, materiałów dekoracyjnych jest gwarancją sukcesu, dziecko z pewnością będzie zachwycone. Ze względów bezpieczeństwa, należy pamiętać również o dokładnym zszyciu wszystkich elementów, tak by dziecko nie dostało się paluszkami do środka zabawki.
Z czego uszyć kostkę sensoryczną?
Do uszycia kostki sensorycznej przyda się przynajmniej kilka różnych wzorów i kolorów materiałów. Najlepiej użyć do tego resztek tkanin, pozostałych po wcześniejszych szyciach. Istnieje też możliwość zakupu takich resztek w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto zwracać przy tym na rodzaj tkaniny, najlepiej sprawdzi się bawełna, tkanina minky lub velvet. Ważne żeby materiały były pochodzenia naturalnego, ze względu na ich ważną zdolność odprowadzania wilgoci oraz właściwości antyalergiczne – co w przypadku małych dzieci ma ogromne znaczenie. Gdy już mamy przygotowane materiały, należy wybrać odpowiednie wypełnienie, najlepiej posiadające certyfikaty – czyli będące bezpieczne dla dziecka. Świetnie sprawdzą się również różne dodatki, typu guziki, tasiemki, koraliki, szeleszczące metki, filcowe aplikacje itp.
W jakiej zabawie sprawdzi się kostka sensoryczna i w jaki sposób angażuje zmysły dziecka?
Tak naprawdę dziecko samo wymyśli przeznaczenie nowej zabawki, bo jego pomysłowość nie zna granic. Przede wszystkim maluch będzie ją próbował wziąć do ręki, a kiedy już mu się to uda, zacznie przekładać z rączki do rączki i będzie uważnie się jej przyglądał. Niewykluczone, że zechce jej też posmakować, być może powąchać lub posłuchać. To, jak długo będzie nią zajęty i czy zaangażuje wszystkie zmysły w jej poznanie, zależy wyłącznie od tego, jak bardzo ciekawie będzie wykonana. Z pewnością powinno się na niej znaleźć jak najwięcej elementów wystających i szeleszczących. Zabawa kostką sensoryczną nie musi ograniczać się wyłącznie do domu, można ją zabrać naprawdę wszędzie, nawet przymocować do pałąka w wózku, by również podczas spaceru maluch mógł się nią bawić.
Artykuł napisany na podstawie wpisu na blogu BawelnaTkaniny
COMMENTS