5000onon
5000onon

Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do przedszkola?

Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do przedszkola?

Dlaczego dziecko wzbrania się przed pójściem do przedszkola? Jakie mogą być powody niechęci dziecka i jak pomóc Malcowi polubić to miejsce?

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, przedszkolaki również rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Przez kilka pierwszych dni dziecko może protestować przed zostaniem w przedszkolu bez rodziców, co jest całkowicie normalne i nie należy się tym zbyt mocno przejmować. Warto za to pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed obcymi osobami i pozostawaniem bez rodzica. Pierwsza niechęć i strach dość szybko mija i dzieci zaczynają chodzić do przedszkola znacznie chętniej. Jednakże, prawdziwy problem zaczyna się, kiedy dziecko po kilku pierwszych tygodniach nie chce chodzić do przedszkola i zamiast iść do swojej sali z uśmiechem, płacze i krzyczy, prosząc rodzica o powrót do domu. Co wtedy zrobić?

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Powodów, dla których dziecko nie chce chodzić do przedszkola może być bardzo wiele. Zwykle jednak nie mają nic wspólnego z Panią Przedszkolanką, czy złym traktowaniem. Zwykle powody są znacznie bardziej banalne, a sposoby radzenia sobie z nimi nie będą zbyt trudne.

Pierwsze dni w przedszkolu

Kiedy dziecko po raz pierwszy w życiu bądź po długiej przerwie idzie do przedszkola, zwykle nie czuje się zbyt komfortowo. Nawet jeśli przez pierwszych kilka dni pozostaje w przedszkolu bez problemów, a nagle całkowicie zmienia swoje zachowanie – nie ma potrzeby zamartwiania się. Pierwsze dni to zwykle euforia i ogromna huśtawka nastrojów, która dość szybko mija i dziecko zaczyna zauważać, że rodzice znikają na dość długo. Wówczas może zacząć protestować. Wytłumacz wtedy dziecku, że musi chodzić do przedszkola tak samo, jak rodzice muszą chodzić do pracy, ale zaraz po pracy szybko przyjadą po swoją pociechę.

Niechęć do rozstawania się z rodzicami i domem

W domu dzieci zwykle traktowane są w bardzo szczególny sposób, jako te najważniejsze osoby w rodzinie, dla których wszyscy stają na głowie. W przedszkole Maluch musi starać się o uwagę, a Panie Przedszkolanki zwykle nie pobłażają tak bardzo, jak kochająca Mama.
Jeśli to właśnie jest powodem płaczu dziecka, należy wiele rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć i poświęcić wiele cierpliwości dziecku. Jeśli przez długi czas nie przyniesie to efektów, być może dziecko nie osiągnęło jeszcze gotowości emocjonalnej.

Zły harmonogram dnia

Dziecko powinno mieć ustalony rytm dnia, od którego lepiej nie robić zbyt wielu odstępstw. Przesiadywanie do późnych godzin wieczornych może powodować problemy ze wstawaniem rano. Dziecko widzi, że za oknem jest zimno i ciemno, a w łóżku tak przyjemnie, ciepło i powieki wciąż się kleją i tak ciężko wstać. Nawet dorośli miewają wtedy problemy ze wstawaniem i wychodzeniem z domu.
Jeśli dziecko będzie regularnie niewyspane, z pewnością nie będzie rozpoczynało dnia w przedszkolu z uśmiechem na ustach. Trzeba zapewnić dziecku prawidłową porcję wypoczynku nocnego. Warto pilnować, aby Przedszkolak już około 20. 00 spał w swoim łóżku, zbierając siły na kolejny dzień. Obudź dziecko kilka minut wcześniej, aby bez pośpiechu przygotować się do wyjścia. Rozmawiajcie o przyjemnych rzeczach, a z pewnością będzie miało lepszy nastrój.

Jakie mogą być poważniejsze powody niechęci do przedszkola?

Nie zawsze powody, dla których dziecko chce zostać w domu są tak proste do rozwiązania. Zdarza się, że powody są bardziej złożone, a pomoc dziecku wymaga większego zaangażowania.

Konflikty w grupie i odrzucenie

Porozmawiaj z Przedszkolanka o relacjach Twojego dziecka z rówieśnikami. Dopytaj się, czy ma jakichś dobrych kolegów, czy też jest regularnie odrzucane. Czy bawi się z innymi dziećmi, czy zwykle samotnie. Poproś o zwrócenie na to uwagi i znalezienie rozwiązania.

Brak dojrzałości emocjonalnej

Jeśli dziecko wzbrania się i płacze, podczas całego dnia jest apatyczne i smutne, być może nie jest gotowe na rozstanie z rodzicami. Warto opóźnić wówczas pójście do przedszkola, bo za rok problem może całkowicie zniknąć.

Informacja prawna

COMMENTS